1 lipca 2025 roku wejdzie w życie nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Wspomniane przepisy znajdują się obecnie na etapie projektowania i opiniowania, a cały proces ich powstawania można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jakich zmian należy się spodziewać, jeżeli Rozporządzenie MF wejdzie w życie w obecnym kształcie?
Ujednolicenie przepisów dotyczących e-paragonów fiskalnych
Pierwszym zagadnieniem, które ma ogromne znaczenie w kontekście nowego Rozporządzenia MF, jest dostosowanie przepisów w sprawie kas rejestrujących do regulacji znajdujących się w ustawie o podatku od towarów i usług. W tym przypadku chodzi konkretnie o zapisy dotyczące m.in. realizowania e-paragonów fiskalnych (dokumentów mających postać elektroniczną). Jak można przeczytać w uzasadnieniu do nowych przepisów: „Rozporządzenie jest dostosowane do zmiany wprowadzonej w art. 111 ust. 3a ustawy, która dopuściła możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób. Tym samym obok paragonów fiskalnych w postaci papierowej podatnicy mogą wydawać paragony w formie elektronicznej, tzw. e-paragonów, z kas rejestrujących najnowszego typu, tj. kas on-line jako pełnoprawnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż”.
W związku z powyższym, omawiane tu regulacje prawne będą stanowiły potwierdzenie dotychczasowych zasad z ustawy o VAT. A chodzi w szczególności o to, że przedsiębiorca korzystający z kasy typu online może wydać klientowi, za jego zgodą i w sposób z nim ustalony, paragon w formie elektronicznej (z równoczesnym pominięciem wydruku takiego dowodu sprzedaży).
Rozporządzenie MF zmieni terminy ważnych obowiązków
Kolejną kwestią, która jest ważna z punktu widzenia przedsiębiorców stosujących urządzenia fiskalne, jest zmiana terminów funkcjonujących w przypadku ważnych czynności oraz obowiązków. Pisząc wprost, projekt nowego Rozporządzenia MF zakłada m.in. skrócenie czasu na zgłoszenie do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego utraty kasy w wyniku jej kradzieży, złożenie protokołu z odczytu zawartości pamięci fiskalnej czy zawiadomienie dotyczące zmiany podmiotu prowadzącego serwis. Obecnie w każdej ze wspomnianych sytuacji przedsiębiorca ma 5 dni na dopełnienie niezbędnych formalności. Natomiast po wprowadzeniu nowego Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wszystkie wymagane czynności będzie trzeba wykonać w terminie do 3 dni.
Co więcej, od 1 lipca 2025 roku skróceniu ulegnie czas na podjęcie interwencji przez podmiot odpowiedzialny za serwis danego urządzenia rejestrującego – z 48 do 24 godzin. Równocześnie jednak, wykonanie takiej usługi, po zgłoszeniu stosownego żądania przez podatnika, będzie mogło się wydłużyć w przypadku indywidualnych ustaleń pomiędzy obydwiema stronami.
Pełną treść projektu nowego Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrującego, a także postępy w pracach legislacyjnych, można sprawdzić pod tym adresem.