Urządzenia auto id nie muszą służyć wyłącznie do odczytywania informacji z kodów kreskowych. Doskonałym przykładem technologii tego typu, która zapewnia znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność, jest kolektor danych. A już w szczególności dotyczy to modeli z panelami dotykowymi, oferujących też dostęp do praktycznych aplikacji na urządzenia mobilne.
Wydajne podzespoły, ekran dotykowy i popularny system operacyjny
W dzisiejszych czasach korzystanie z kolektora danych coraz częściej do złudzenia wręcz przypomina obsługę nowoczesnego smartfona. A decydują o tym 3 rozwiązania technologiczne, które są już powszechnie stosowane w terminalach przenośnych. Po pierwsze, większość kolektorów danych posiada intuicyjne w obsłudze, kolorowe panele dotykowe, np. o wielkości 4,3”, 5” lub 5,5”. Po drugie, wiele modeli działa w oparciu o system operacyjny Android, co jest równoznaczne z prostym wdrożeniem w firmie oraz dostępem do szerokiej gamy aplikacji na urządzenia mobilne. Po trzecie, na rynku dostępne są terminale mobilne z bardzo wydajnymi podzespołami, np. ośmiordzeniowymi procesorami i kilkoma GB pamięci RAM. To z kolei gwarantuje płynne działanie zainstalowanego oprogramowania.
Odczytywanie i transmitowanie danych
Jest jedna cecha, którą kolektory danych bezwzględnie różnią się od współczesnych smartfonów. I to na korzyść tych pierwszych. Chodzi oczywiście o wysokiej klasy moduły skanujące, umożliwiające szybkie i skuteczne odczytywanie kodów kreskowych z różnych powierzchni, m.in. z opakowań towarów lub wydrukowanych dokumentów. A warto też podkreślić, że niektóre modele umożliwiają dostosowanie tej technologii auto id do rodzaju identyfikowanych symboli. Przykładowo: kolektor danych Cipherlab RK95 występuje w wersji ze skanerem kodów kreskowych 1D lub 1D/2D.
Osobną kwestią jest transmitowanie odczytywanych informacji, np. do wykorzystywanego w firmie komputera stacjonarnego lub laptopa. We współczesnych terminalach przenośnych coraz częściej odbywa się to całkowicie bezprzewodowo – w standardzie Wi-Fi, Bluetooth lub GSM. Niekiedy też do przesyłania danych do firmowego systemu służy stacja komunikacyjno-ładująca do kolektora (opcjonalna lub znajdująca się w zestawie z urządzeniem).
Terminale przenośne, które są odporne na uszkodzenia i zalanie
Niewątpliwym atutem wielu kolektorów danych, które są obecnie dostępne na polskim rynku rozwiązań auto id, jest zwiększona odporność na intensywną eksploatację w trudnych warunkach pracy. Urządzenia tego typu są często wytrzymałe na upadki z dużej wysokości (około 2 metrów) oraz spełniają wysokie normy szczelności, m.in. IP-65 lub nawet IP-67. Osobną grupę stanowią także terminale przenośne, które gwarantują działanie w niskich temperaturach, wynoszących nawet do minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza. A przy tym wszystkim kolektory danych pozostają kompaktowymi urządzeniami przenośnymi. Innymi słowy, również pod względem gabarytów coraz częściej przypominają współczesne smartfony.