Podpisy elektroniczne są coraz chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców reprezentujących różne branże. Rozwiązania tego typu umożliwiają bowiem wygodne i bezpieczne załatwianie wielu spraw firmowych. Z punktu widzenia przedsiębiorców istotne jest również to, że obecnie znajdą oni na rynku różne narzędzia ze wspomnianej kategorii. A doskonałym tego przykładem są podpisy kwalifikowane EuroCert.
W jakich sytuacjach takie rozwiązanie okazuje się najbardziej przydatne?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, o których przedsiębiorca musi koniecznie pamiętać. Dotyczy to zarówno załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych, jak i szeroko pojętych relacji z klientami oraz kontrahentami. Nie bez powodu wspominamy o tym w kontekście elektronicznych podpisów kwalifikowanych. Takie narzędzia gwarantują bowiem bardzo duże wsparcie w codziennym zarządzaniu biznesem. Przy użyciu podpisów kwalifikowanych można m.in. przesyłać Jednolite Pliki Kontrolne (JPK) i składać e-deklaracje w Urzędzie Skarbowym, brać udział w aukcjach i przetargach elektronicznych, komunikować się w obrębie platformy ePUAP oraz zawierać różnego typu umowy cywilno-prawne. Co ważne, procedury te przebiegają wtedy nie tylko szybko i sprawnie, ale także z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa.
Trzy różne podpisy kwalifikowane EuroCert
W kontekście podpisów kwalifikowanych od EuroCert z pewnością warto wspomnieć o tym, że do wyboru są trzy różne rozwiązania dla biznesu. Po pierwsze, czytnik Gemalto IDBridge CT30 z kartą kryptograficzną (o wielkości karty bankomatowej), który jest dobrą propozycją m.in. do pracy stacjonarnej (przy komputerze). Po drugie, podpis mający postać pendrive’a z zamontowaną w środku kartą SIM, czyli Feitian R301-B9. Takie rozwiązanie, głównie ze względu na niewielkie gabaryty, sprawdzi się doskonale przy pracy mobilnej. I wreszcie po trzecie, chmurowy podpis kwalifikowany ECSigner, mający formę oprogramowania. To najnowocześniejsza propozycja od EuroCert, z której można korzystać np. za pośrednictwem smartfona z systemem operacyjnym Android lub iOS. W przypadku ECSigner przedsiębiorca nie musi więc posiadać dodatkowego czytnika albo pendrive’a. Wystarczające będzie zastosowanie urządzenia, które i tak w dzisiejszych czasach każdy z nas nosi zawsze ze sobą.
Ważność certyfikatu i znaczniki czasu
Trzy różne podpisy kwalifikowane od EuroCert to nie wszystko. W przypadku tego dostawcy przedsiębiorca może także pod innymi względami dopasować wybrane rozwiązanie do potrzeb swojego biznesu. Istotne jest z pewnością to, że każdy z dostępnych podpisów elektronicznych da się wdrożyć na wybrany okres – z certyfikatem kwalifikowanym, który będzie ważny przez 1, 2 lub 3 lata. Ponadto, zarówno w momencie uruchamiania danego narzędzia od EuroCert, jak i w przyszłości (w zasadzie w dowolnej chwili), przedsiębiorca może zdecydować się na tzw. znaczniki czasu. Mowa o dodatkowej usłudze, która pozwala na każdorazowe potwierdzenie daty oraz godziny podpisania danego dokumentu.
Podpisy kwalifikowane EuroCert można szybko sprawdzić i zamówić pod tym adresem.