Waga elektroniczna to jeden z podstawowych elementów wielu dzisiejszych systemów dla firm. Takie urządzenie spotkamy zarówno w sklepie spożywczym, jak i lokalu gastronomicznym. Ponadto, wagi są chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż obwoźną, np. w ramach handlu na targowiskach. Nic dziwnego, że obecnie produkowanych jest kilka rodzajów takich urządzeń. Konkretne modele posiadają też różne parametry i funkcje.
Zastosowanie wagi elektronicznej nie jest trudne do wytłumaczenia. Urządzenie tego typu służy przede wszystkim do wykonywania pomiarów masy produktów sprzedawanych przez firmę. Niemniej, we współczesnych wagach znajdziemy różne rozwiązania technologiczne, które wzbogacają standardową funkcjonalność. Co więcej, same urządzenia są często dzielone na kilka kategorii. Dystrybutorzy technologii sprzedaży oferują zarówno modele proste oraz kalkulacyjne, jak i wagi etykietujące, platformowe czy pracujące w zabudowie.
Zacznijmy od rodzaju urządzenia
Wybór odpowiedniego rodzaju wagi elektronicznej jest pierwszym zadaniem, z którym powinien się zmierzyć przedsiębiorca. W największym uproszczeniu można napisać, że takie urządzenie należy dostosować do potrzeb firmy. W rezultacie, jeżeli w danej działalności wystarczające będzie standardowe rozwiązanie technologiczne, dobrym wyborem okaże się nawet najprostsza waga elektroniczna. Takie modele pozwalają przede wszystkim na wykonywanie pomiarów masy. Z kolei urządzenia kalkulacyjne wyróżnia to, że mogą przeliczać wyniki ważenia na ceny do zapłaty. Współpracują one też często z innymi elementami systemu, np. kasą fiskalną lub terminalem komputerowym POS.
Kolejną grupą urządzeń są wagi etykietujące. Oprócz wykonywania pomiarów masy czy przeliczania wyników na cenę do zapłaty, gwarantują one także wystawianie wydruków z informacjami na temat produktów. W tym przypadku mamy też często do czynienia z opcją skonfigurowania asortymentu czy formatów wydruku. Ponadto, do osobnej kategorii zalicza się modele platformowe. Ich głównym wyróżnikiem jest możliwość obsługi bardzo dużych oraz ciężkich towarów (niekiedy nawet do 300 kg). Nietrudno zgadnąć, że takie wagi spotkamy m.in. w firmowych magazynach, hurtowniach oraz zakładach przemysłowych. Co więcej, w sklepach oraz supermarketach wdraża się często urządzenia pracujące w zabudowie. Takie wagi można wmontować w stanowisko kasjerskie oraz zintegrować z czytnikami kodów kreskowych.
Zwróćmy uwagę na ważne parametry
Kiedy już przedsiębiorca zdecyduje, jaki rodzaj wagi elektronicznej będzie najlepszym rozwiązaniem dla jego biznesu, przychodzi czas na wybór konkretnego modelu. A pod tym względem rynek technologii sprzedaży oferuje naprawdę dużą różnorodność. W każdej z kategorii znajdziemy mniej lub bardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Zawsze jednak kluczowym parametrem okazują się tzw. zakresy ważenia. To od nich zależy, jak ciężkie produkty i z jaką dokładnością, obsłuży konkretna waga elektroniczna. Ponadto, nierzadko istotne okazują się opcje współpracy z innymi technologiami sprzedaży. Jeżeli waga ma zostać podłączona do kasy fiskalnej lub komputera, musi posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne, np. port USB, RS-232 lub Ethernet.
Więcej kwestii na pewno należy uwzględnić przy wyborze modelu etykietującego. W takim przypadku znaczenie mają również parametry mechanizmu drukującego, m.in. szybkość pracy, obsługiwane materiały eksploatacyjne czy dostępne formaty wydruku. Dodatkowo, w takich wagach można zazwyczaj skonfigurować zarówno bazę towarową, jak i przyciski funkcyjne na klawiaturze.
Pamiętajmy o jakości wykonania
Wagi elektroniczne, podobnie jak wiele innych urządzeń wykorzystywanych w handlu czy usługach, są narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, np. wilgoci, pyłu lub kurzu. W szczególności dotyczy to modeli stosowanych w terenie, głównie podczas handlu obwoźnego i bazarowego. Co za tym idzie, istotna jest też jakość wykonania wagi elektronicznej. Tutaj przedsiębiorcy spotkają się m.in. z modelami wyposażonymi w szalki ze stali nierdzewnej lub też całe obudowy z tego materiału. A osobną kwestią jest to, że przy wspomnianym już handlu mobilnym, znaczenie mogą mieć nawet gabaryty wag elektronicznych. Mniejsze urządzenia będą oczywiście łatwiejsze w przewożeniu.
Szeroka oferta wag elektronicznych sprawia, że tak naprawdę każdy przedsiębiorca ma szansę na zainstalowanie modelu, który odpowie na potrzeby firmy. Co więcej, przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze można skorzystać ze wsparcia dystrybutorów takich urządzeń. Doświadczony dealer wag pomoże nie tylko w wyborze najlepszego modelu, ale także w jego dopasowaniu do reszty systemu sprzedaży w firmie.