Polska Bezgotówkowa to program wsparcia dla przedsiębiorców, który funkcjonuje od początku stycznia 2018 roku. Wspomniana inicjatywa została uruchomiona przy wsparciu różnych instytucji, m.in. Związku Banków Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard. Co mogą zyskać przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przystąpić do tego programu?

W większości przypadków wdrożenie terminala płatniczego w firmie wiąże się nie tylko z wyborem konkretnego urządzenia, ale także agenta rozliczeniowego. Taką technologię można bowiem wynająć, podpisując umowę na czas określony lub nieokreślony. Ponadto, użytkowanie terminala płatniczego często wiąże się z opłatami za transakcje oraz abonamentem (zgodnym z wybraną taryfą). Natomiast program Polska Bezgotówkowa pozwala przedsiębiorcom na instalowanie takich urządzeń na bardzo korzystnych warunkach.

Jakie wymogi trzeba spełnić?

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w programie Polska Bezgotówkowa można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej tej akcji. Warto jednak przytoczyć najważniejsze wymogi, które musza spełnić krajowi przedsiębiorcy. Po pierwsze, w programie Polska Bezgotówkowa można wziąć udział tylko raz. Po drugie, przedsiębiorcy zobowiązują się do tego, że oznaczą swoje punkty handlowe lub usługowe logotypami akcji oraz agentów rozliczeniowych. Po trzecie, program jest skierowany do firm, które przez okres ostatnich 12 miesięcy nie korzystały z terminali płatniczych. I wreszcie po czwarte, przedsiębiorca może prowadzić nie więcej niż 5 placówek handlowych bądź usługowych.

Zaznaczmy również, że nie wszyscy agenci rozliczeniowy biorą udział w omawianym tutaj programie. Pełną ich listę można znaleźć na stronie poświęconej tej akcji. Ponadto, przy poszukiwaniu terminala płatniczego dla firmy, zawsze warto zapytać dystrybutora urządzeń o to, czy wdrożenie takiej technologii będzie objęte programem Polska Bezgotówkowa.

Refundacja kosztów terminala płatniczego

Wspomnieliśmy o tym już wcześniej, ale warto podkreślić to raz jeszcze – wdrożenie terminala płatniczego zazwyczaj wiąże się z wynajmem urządzenia oraz opłatami za transakcje i abonamentowymi. Natomiast uczestnicy programu Polska Bezgotówkowa mogą liczyć na refundację wydatków, które są związane zarówno z wdrożeniem, jak i eksploatacją takiej technologii przez okres 12 miesięcy (licząc od dania podpisania umowy z agentem rozliczeniowym). Innymi słowy, przedsiębiorcy mają szansę na zdecydowane obniżenie kosztów przyjmowania e-płatności. Ponadto, na takich warunkach można zainstalować maksymalnie 3 terminale do kart płatniczych (w tym jedno urządzenie typu mPOS).

Różne urządzenia i usługi

Obecnie przedsiębiorcy znajdą na rynku różnego rodzaju instrumenty do akceptowania e-płatności. Podstawową grupę takich urządzeń stanowią przewodowe oraz bezprzewodowe terminale do kart. Ciekawym rozwiązaniem jest także kasoterminal. Łączy on w sobie funkcjonalność urządzenia fiskalnego (drukarki) oraz terminala płatniczego. Co więcej, wdrożenie takiej technologii w firmie pozwala nie tylko na przyjmowanie e-płatności, dokonywanych za pomocą karty czy telefonu. Po zainstalowaniu terminala płatniczego często można również rozszerzyć ofertę przedsiębiorstwa. Przy użyci takiego urządzenia da się m.in. sprzedawać doładowania do telefonów komórkowych oraz przyjmować opłaty za rachunki (gaz, prąd).