Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zmianę terminów obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online w wybranych działalnościach gospodarczych. Pierwotnie m.in. restauracje i hotele miały zacząć korzystać z urządzeń nowego typu najpóźniej od 1 lipca 2020 roku. Ich właściciele zyskają jednak dodatkowy czas na wdrożenie technologii sprzedaży, która zapewnia łączność z Centralnym Repozytorium Kas.
Zmiany w dotychczasowych założeniach są skutkiem wprowadzenia Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. A to z kolei jest spowodowane epidemią koronawirusa oraz towarzyszącymi jej ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu działalności gospodarczych – w tym tych, które są zobligowane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń fiskalnych online. Jak obecnie wygląda harmonogram wymiany kas fiskalnych starego typu (z papierową lub elektroniczną kopią paragonów)?
Gastronomia, hotele i sprzedaż węgla – do 31 grudnia 2020 roku
W przeszłości kasy fiskalne online wdrożyli już obowiązkowo przedsiębiorcy, którzy prowadzą warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji oraz stacje paliw. Urządzenia nowego typu trzeba było zainstalować w takich działalnościach do końca 2019 roku. Kolejne grupy podatników stanowią zaś właściciele lokali gastronomicznych, firm oferujących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych. W ich przypadku pierwotny termin instalacji urządzeń online wyznaczono na 30 czerwca 2020 roku. Za sprawą niedawnego Rozporządzenia MF został on jednak przesunięty o równe pół roku. W związku z tym, we wspomnianych działalnościach kasy gwarantujące m.in. współpracę z CRK trzeba zainstalować najpóźniej do 31 grudnia 2020 roku.
III etap wymiany kas fiskalnych – do 30 czerwca 2021 roku
Efektem zmian w przepisach jest również przesunięcie III etapu wymiany kas fiskalnych. W tej grupie znaleźli się podatnicy, którzy prowadzą kancelarie prawne, prywatne gabinety lekarskie, firmy budowlane, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie oraz placówki typu fitness (np. siłownie). Mowa więc o bardzo zróżnicowanych działalnościach gospodarczych. A zgodnie z pierwotnymi założeniami, miały one zacząć korzystać z urządzeń fiskalnych online najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku. Tutaj jednak także ostateczny termin wymiany kas przesunięto o równe pół roku. Ministerstwo Finansów w opublikowanym Rozporządzeniu wyznaczyło nową datę na 1 lipca 2021. Od tego dnia we wspomnianych firmach, przy obsłudze klientów indywidualnych, możliwe będzie stosowanie wyłącznie urządzeń fiskalnych, które zapewniają transmitowanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas.
III etap obowiązkowej wymiany kasy rejestrujących offline (z kopią papierową lub elektroniczną) na online (współpracujących z CRK) będzie równocześnie tym ostatnim. Ministerstwo Finansów nie planuje obecnie rozszerzenia wymogu stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu na kolejne działalności gospodarcze. Niewykluczone jednak, że w przyszłości ulegnie to zmianie.