Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że w maju 2019 roku oficjalnie wkroczyliśmy w erę urządzeń fiskalnych online. Nie oznacza to jednak, że kasy i drukarki starszego typu, czyli modele z elektroniczną kopią paragonów, zupełnie zniknęły z rynku. Urządzenia offline nadal są dostępne w ofertach producentów i dystrybutorów technologii sprzedaży.

Różne modele – mobilne, stacjonarne, systemowe i z podstawowymi funkcjami

Kasy i drukarki fiskalne z kopią elektroniczną przez wiele lat były najpopularniejszymi urządzeniami rejestrującymi na polskim rynku. Wśród modeli tego typu występowały zarówno rozwiązania mobilne, jak i stacjonarne, z wyższymi bądź nieco niższymi parametrami technicznymi. Dziś już liczba takich urządzeń zmniejsza się z miesiąca na miesiąc, co wynika po prostu z tego, że producenci nie zawsze decydują się na ich ponowne homologacje. Nie oznacza to jednak, że omawiane technologie sprzedaży nie są w ogólne dostępne w sprzedaży. Wręcz przeciwnie, nadal jeszcze można bez problemu wdrożyć kasę lub drukarkę fiskalną, wyposażoną m.in. w moduł elektronicznej kopii paragonów. I zazwyczaj jest to optymalne rozwiązanie dla działalności gospodarczej, która nie musi korzystać z urządzenia online, np. dla sklepu spożywczego lub odzieżowego, elektromarketu, salonu prasowego, parkingu, szkoły nauki jazdy, biura rachunkowego lub przedsiębiorstwa zajmującego się handlem obwoźnym.

Instalacja kasy lub drukarki fiskalnej offline tylko do końca 2022 roku

Przepisy nie zakazują jeszcze ani kupowania, ani stosowania urządzeń fiskalnych offline (z kopią elektroniczną). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, takie kasy i drukarki rejestrujące będzie można wdrażać w różnych firmach do końca 2022 roku, czyli jeszcze przez ponad 2 lata. Dopiero później ich instalacja okaże się niezgodna z funkcjonującymi przepisami (znowelizowaną ustawą o podatku od towarów i usług).

Czy jednak przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na takie urządzenia, nie powinni już teraz martwić się o to, że będą musieli do końca 2022 wymienić je na kasy i drukarki fiskalne online? Nie, zgodnie z wprowadzonymi regulacjami prawnymi nie ma takiego obowiązku. Każde urządzenie typu offline będzie można stosować do momentu zapełnienia jego pamięci fiskalnej, która w przypadku większości modeli pozwala na wykonanie 1 830 raportów dobowych. Dopiero wtedy konieczne okaże się wdrożenie nowej kasy lub drukarki rejestrującej.

Wyjątek od tej sytuacji stanowią działalności gospodarcze, które zostały zobligowane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online (współpracujących z Centralnym Repozytorium Kas). W niedalekiej przyszłości taki obowiązek wystąpi m.in. w firmach świadczących usługi kosmetyczne i fryzjerskie, kancelariach prawnych oraz prywatnych gabinetach lekarskich. Dla wspomnianych działalności gospodarczych urządzenie fiskalne z kopią elektroniczną nie jest już dobrym wyborem. Zdecydowanie lepiej sięgnąć od razu po kasę lub drukarkę rejestrującą typu online, czyli model, który będzie zgodny z nowymi wymogami prawnymi.