Wagi do zabudowy i wago-skanery – co to za urządzenia?

Waga do zabudowy i wago-skaner

Urządzenia ważące występują obecnie w wielu wersjach, odmianach, rodzajach i konfiguracjach. Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że to jedne z najbardziej zróżnicowanych rozwiązań dla firm, jakie są obecnie produkowane. A ciekawą propozycją dla sklepów i restauracji są np. wagi do zabudowy lub wago-skanery.

Montaż wagi w blacie, ladzie lub boksie kasjerskim

Jak sama nazwa wskazuje, każda waga do zabudowy wyróżnia się przede wszystkim tym, że można ją wmontować na stałe w stanowisku pracy. Zazwyczaj będzie to blat, lada lub przystosowany do tego boks kasjerski. Sposób wbudowania wagi w miejscu obsługi klientów zależy też od konstrukcji samego urządzenia. Wiele modeli wymaga dodatkowo zastosowania kosza montażowego, który może też być płatnym akcesorium. Po jego użyciu zyskujemy jednak pewność, że waga do zabudowy będzie stabilnie przytwierdzona do wybranej przez nas powierzchni.

A jakie korzyści, czysto konstrukcyjne, wynikają z zastosowania takiego urządzenia w sklepie lub restauracji? Warto wskazać przede wszystkim na oszczędność przestrzeni w obrębie stanowiska obsługi klientów, jak również na możliwość poprowadzenia wszystkich przewodów komunikacyjnych w taki sposób, aby nie były widoczne dla nabywców i kasjerów. W miejscu pracy zostaje też wtedy więcej powierzchni na rozmieszczenie innych urządzeń dla sklepu lub restauracji, np. kasy fiskalnej, terminala płatniczego i komputera POS. Ponadto, wagi do zabudowy są skonstruowane w taki sposób, aby w przyszłości zapewnić łatwe serwisowanie swoich podzespołów.

Współpraca z innymi urządzeniami, w tym integracja z czytnikiem kodów

Wagi do zabudowy mogą płynnie współpracować z innymi urządzeniami, które są wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Z jakimi konkretnie? Często spotykanym rozwiązaniem jest podłączenie do komputera typu POS (Point of Sale) lub nawet bezpośrednio do kasy fiskalnej. W tym celu konieczne jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego. W przypadku wagi do zabudowy będzie to najczęściej port przewodowy USB lub RS-232.

Osobną kwestią jest pełna integracja urządzenia ważącego z czytnikiem kodów kreskowych. Współcześnie dystrybutorzy i producenci technologii sprzedaży oferują wiele takich zestawów. A pełna integracja wagi i czytnika kodów pozwala na stworzenie wago-skanera, czyli niezwykle wszechstronnego rozwiązania dla placówek handlowych i gastronomicznych, które w jeszcze większym stopniu przyspiesza obsługę klientów. Warto też dodać, że zazwyczaj przy zamawianiu wspomnianego zestawu można wybrać rodzaj technologii auto id. Dostępne są np. prezentacyjne (automatyczne) czytniki kodów kreskowych 1D lub 1D/2D.

Przykładowe wago-skanery można sprawdzić m.in. w sklepie internetowym Wagi.com – http://wagi.com/.

Jakie jeszcze parametry wagi do zabudowy mają znaczenie?

Waga do zabudowy, podobnie jak każde inne urządzenie pomiarowe, musi zostać dopasowana do oferowanego asortymentu. W związku z tym, przy wyborze konkretnego modelu kluczowe znaczenie mają m.in. obsługiwane zakresy ważenia. Parametry te określają limity pomiarowe danej wagi oraz dokładność jej pracy. W przypadku urządzeń do zabudowy, które są wykorzystywane w różnego typu placówkach handlowych czy handlowo-usługowych, najczęściej spotykaną konfiguracją jest 6/15 kg z dokładnością 2/5 g. Mowa więc o dwuzakresowej wadze elektronicznej, która potrafi automatyczne dostosować swój tryb pomiaru do masy obsługiwanego produktu.

Co więcej, istotną kwestią przy wyborze urządzenia do zabudowy mogą okazać się jego gabaryty. A dotyczy to nie tylko dopasowania konkretnego modelu do miejsca pracy w placówce, ale także wymiarów szalki ważącej, czyli kluczowego elementu omawianej przez nas technologii. Podobnie jak przy zakresach pomiaru, powierzchnię obszaru roboczego najlepiej po prostu dopasować do średniej wielkości obsługiwanych produktów.

Rekomendowane artykuły