Istnieją różne elementy i podzespoły, które decydują o charakterze drukarki rejestrującej oraz jej sposobie funkcjonowania. Jednak nie da się zaprzeczyć, że wśród nich szczególnie duże znaczenie posiada mechanizm termiczny. Ale właściwie na czym polega jego działanie? I jakie może on zaoferować rozwiązania w zależności od wybranego modelu urządzenia fiskalnego? Przyjrzyjmy się podstawowym kwestiom, związanym z wydrukiem w tego typu technologiach sprzedaży.

Zasadniczą rolą urządzeń fiskalnych – oprócz, naturalnie, prawidłowego ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży towarów lub usług – jest wystawianie różnego rodzaju wydruków. O tej drugiej funkcji wszyscy doskonale wiedzą: zarówno podatnicy, zobowiązani do prowadzenia konkretnej dokumentacji, jak i konsumenci, którzy przy zamknięciu każdej transakcji muszą otrzymać paragon. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak powstają wydruki urządzenia fiskalnego i z użyciem jakich materiałów. Tymczasem znajomość tych kwestii może się okazać przydatna np. w związku z odpowiednim przechowywaniem wystawionych dokumentów.

Materiały eksploatacyjne – na czym drukuje urządzenie fiskalne?

Na początek warto powiedzieć, czego potrzebuje drukarka rejestrująca do wystawiania paragonów, raportów dobowych i miesięcznych, faktur VAT oraz innych dokumentów niefiskalnych. Dlaczego? Ponieważ technologie umożliwiające wydruk korzystają zazwyczaj z takich materiałów, jak tusz czy wymienne tonery. Tymczasem w przypadku wspomnianego urządzenia żadne podobne artykuły nie są potrzebne. Każda drukarka fiskalna wymaga w tym celu tylko jednego – specjalnego papieru termicznego. Występuje on w postaci rolek, które oczywiście trzeba co pewien czas wymieniać. Zużycie materiałów eksploatacyjnych w różnych drukarkach fiskalnych może być inne, przede wszystkim jednak zależy od jednej kwestii. Urządzenia zapisujące kopie paragonów w sposób tradycyjny potrzebują do pracy dwóch rolek papieru, podczas gdy modele archiwizujące wspomniane dokumenty w formie elektronicznej – tylko jednej rolki.

Co jeszcze można powiedzieć o tych materiałach? Niekiedy mają odmienne parametry w zakresie szerokości papieru lub długości rolki. Jest to podyktowane specyfiką mechanizmów termicznych poszczególnych drukarek fiskalnych. Trzeba jednak przyznać, że wiele modeli skłania się ku konkretnym standardom, np. szerokości papieru wynoszącej 57 mm. Jeśli zaś chodzi o samą instalację materiałów eksploatacyjnych – ta została zdecydowanie uproszczona. Zwłaszcza w przypadku drukarek fiskalnych posiadających moduł kopii elektronicznej i mechanizm termiczny typu „wrzuć i pracuj” (nazywany też nieraz „clamshell”, „easy load” czy „drop-in”). Tego typu modele zapewniają szybką i niezwykle łatwą wymianę rolki papieru termicznego.

Mechanizm termiczny – jak dochodzi do druku?

Jak to się dzieje, że na papierze zainstalowanym w omawianych urządzeniach fiskalnych – bez udziału tonera, tuszu bądź taśmy barwiącej – pojawiają się konkretne informacje, grafiki czy też kody kreskowe lub QR? O wszystkim decyduje specyfika mechanizmów drukujących, stosowanych w tego typu technologiach. A także charakterystyczny sposób działania, który opiera się na… generowaniu ciepła. Urządzenie rejestrujące przetwarza dane, które następnie zostają naniesione za pomocą nagrzewającej się głowicy termicznej. Emitowane ciepło wpływa na papier termoczuły w odpowiednich miejscach, zmieniając jego kolor, co powoduje „wyłonienie się” na nośniku konkretnego zapisu.

Dzięki temu niepotrzebne są żadne dodatkowe materiały eksploatacyjne. Niemniej trzeba pamiętać, że dane umieszczone na papierze termicznym cechuje dość niska trwałość – łatwo bowiem blakną lub ulegają zatarciu. Dlatego jeżeli konkretne wydruki mają pozostać czytelne przez dłuższy czas (np. kopie paragonów, raporty dobowe i miesięczne), trzeba je odpowiednio przechowywać: w zaciemnionym, suchym i chłodnym miejscu.

Dodatkowe możliwości technologii wydruku

Mechanizmy drukujące opisywanych urządzeń fiskalnych są nie tylko ważne z punktu widzenia prawa – czyli przepisów dotyczących wydruków, jakie przedsiębiorca musi wystawiać. W dużej mierze wpływają one również na efektywność pracy oraz komfort obsługi klientów. I nie chodzi jedynie o prostą instalację materiałów eksploatacyjnych. W mechanizmach termicznych możemy znaleźć więcej praktycznych i atrakcyjnych rozwiązań.

Wystarczy wspomnieć o możliwościach w zakresie konfiguracji wydruku. Na rynku technologii sprzedaży znajdziemy urządzenia fiskalne, które np. pozwalają na gęściejsze umieszczenie danych na dokumencie, co zapewnia większą oszczędność papieru. Inne znowu posiadają specjalny czujnik, który informuje o zbliżającym się końcu rolki. Nierzadko drukarki rejestrujące posiadają też obcinacz, umożliwiający jeszcze szybsze wydawanie nabywcom dokumentów – w dodatku, estetycznie uciętych. Podsumowując, w jednym, kluczowym elemencie, jakim jest mechanizm termiczny, potrafi kryć się szereg rozwiązań, które znacząco usprawniają korzystanie z urządzenia fiskalnego.