Polska branża technologii sprzedaży ma za sobą jeden z najintensywniejszych okresów w ostatnich latach. Wszystko za sprawą ustanowienia przepisów w sprawie kas fiskalnych online oraz wielu premier wspomnianych urządzeń rejestrujących. Czas więc na szybkie podsumowanie minionych 12 miesięcy.
Najważniejsze zmiany w przepisach fiskalnych
Trudno byłoby w jednym zdaniu streścić wszystkie zmiany w przepisach fiskalnych, do których doszło w ostatnich 12 miesiącach. Wystarczy wspomnieć o 2 istotnych nowelizacjach ustawy o VAT oraz nowych Rozporządzeniach Ministra Finansów, dotyczących zarówno stosowania kas rejestrujących, jak i ulgi za ich wdrożenie. Tak, wszystko to miało miejsce w 2019 roku. Efekty?
Po pierwsze, uruchomione zostało Centralne Repozytorium Kas, a spora grupa podatników zaczęła już korzystać z urządzeń fiskalnych online. Po drugie, wielu przedsiębiorców musiało dostosować sposób zaprogramowania stawek VAT na swoich kasach i drukarkach do nowych wymogów prawnych. Ustawodawca wprowadził bowiem konkretne zasady, dotyczące kolejności takich wartości podatkowych. Po trzecie, od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się wymogi w zakresie wystawiania faktur do paragonów. Obecnie jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy na paragonie widnieje NIP nabywcy (umieszczony w części fiskalnej wydruku). Po czwarte, od początku maja 2019 roku obowiązuje dodatkowe kryterium przyznawania ulgi za instalację kasy rejestrującej. Odzyskanie 700 zł jest możliwe wyłącznie w przypadku zakupu urządzenia fiskalnego online. A to tylko najważniejsze (naszym zdaniem) zmiany w funkcjonujących przepisach.
Nowoczesne rozwiązania, czyli kasy i drukarki fiskalne online
Nie będziemy wymieniać z nazwy wszystkich urządzeń rejestrujących typu online, które od maja 2019 roku zdążyły zadebiutować na polskim rynku. Wystarczy wspomnieć, że w oficjalnej dystrybucji pojawiło się około 30 nowych kas i drukarek fiskalnych. A mowa wyłącznie o tych modelach, które zapewniają m.in. współpracę z Centralnym Repozytorium Kas oraz przechowywanie ważnych danych w pamięci chronionej.
W rezultacie, każdy przedsiębiorca może obecnie liczyć na szeroki wybór nowych technologii sprzedaży. Na rynku dostępne są zarówno najprostsze urządzenia fiskalne online, jak i modele średniego segmentu oraz rozwiązania przeznaczone do pracy w rozbudowanych systemach. Nie ma więc najmniejszego problemu z wdrożeniem kasy lub drukarki nowego typu, która odpowie na potrzeby konkretnej działalności gospodarczej. Wiadomo już także, że w przyszłości czołowi producenci technologii sprzedaży będą poszerzali swoje portfolio. W najbliższych miesiącach można więc spodziewać się kolejnych premier kas i drukarek fiskalnych online.
Pierwszy etap wymiany urządzeń offline
Jednym z najważniejszych wydarzeń, do których doszło w 2019 roku, było bez wątpienia dostosowanie wybranych grup podatników do wymogu stosowania urządzeń rejestrujących online. Branża fiskalna ma już za sobą pierwszy etap tego procesu. Właściciele warsztatów samochodowych, stacji paliw oraz punktów wulkanizacji musieli bowiem zainstalować w swoich firmach kasy lub drukarki nowego typu do końca grudnia 2019 roku. Warto też dodać, że to nie koniec obowiązkowej wymiany urządzeń offline (modeli z kopią elektroniczną lub papierową). W przyszłości konieczność przejścia na prowadzenie ewidencji za pomocą kasy lub drukarki online czeka m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie, gabinety lekarskie, lokale gastronomiczne, hotele oraz kancelarie adwokackie.
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, branża fiskalna ma za sobą naprawdę intensywny czas. Wszystko wskazuje na to, że 2020 może być nieco spokojniejszym rokiem. Chociaż w sumie mamy dopiero styczeń i trudno przewidzieć, co się wydarzy w najbliższych dwunastu miesiącach.
A korzystając z okazji, chcielibyśmy również złożyć wszystkim czytelnikom Fiskalne.com najserdeczniejsze życzenia – samych sukcesów, zdrowia, szczęścia, radości i pomyślności w 2020 roku!