Wybór najciekawszych premier ostatnich kilku miesięcy nie był wcale taki prosty. Na rynku zadebiutowało bowiem wiele nowoczesnych urządzeń fiskalnych online, które cechują się wysokimi parametrami oraz dużą wszechstronnością. Postanowiliśmy więc wybrać po jednym rozwiązaniu z każdej kategorii: kasę, drukarkę oraz kasoterminal.

Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że nigdy wcześniej, w tak krótkim czasie, nie mieliśmy do czynienia z tyloma premierami urządzeń rejestrujących sprzedaż. Wynika to oczywiście z wprowadzenia przepisów w sprawie systemu fiskalizacji online oraz wielu kas i drukarek nowego typu, które w ostatnich miesiącach trafiły do oficjalnej dystrybucji. My postanowiliśmy wyróżnić 3 różne rozwiązania technologiczne dla handlu i usług. Naszym zdaniem za jedne z najciekawszych premier na rynku, które miały miejsce od maja 2019 do lutego 2020 roku, należy uznać Novitus One Online, Posnet Temo Online oraz iPOS Smart.

Kasa online od Novitus z ekranem dotykowym i systemem Android

Pierwsze z online’owych urządzeń fiskalnych, które chcielibyśmy omówić, ma w sobie sporo cech współczesnych smartfonów. Model One Online jest bowiem wyposażony w 5-calowy, kolorowy panel dotykowy TFT. Co więcej, nowoczesna i poręczna kasa fiskalna Novitus pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android, czyli oprogramowania doskonale kojarzonego przez użytkowników współczesnych telefonów komórkowych. Takie rozwiązania zapewniają bardzo intuicyjną obsługę modelu One Online, w tym skonfigurowanie 6 paneli przycisków (ze skrótami do konkretnych funkcji urządzenia).

W kontekście tej kasy fiskalnej warto też wspomnieć o parametrach technicznych. Istotną cechą Novitus One Online jest np. opcja zaprogramowania dowolnej liczby pozycji towarowych (produktów lub usług). W rezultacie, to urządzenie sprawdzi się przy obsłudze każdego asortymentu – zarówno mniejszego, jak i większego. Ponadto, One Online występuje w różnych wariantach kolorystycznych i technologicznych. Przy zamawianiu kasy fiskalnej Novitus można wybrać m.in. domyślny sposób komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas.

Posnet Temo Online – najmniejsza drukarka rejestrująca na rynku

Kompaktowy model Temo Online, jako jedyny w naszym zestawieniu, nie jest kompletnie nową technologią sprzedaży. To udana kontynuacja znanej i cenionej linii drukarek fiskalnych, które Posnet od lat dostarcza na polski rynek. Model Temo Online jest wręcz bliźniaczo podobny do swojego odpowiednika z elektroniczną kopią paragonów. Wygląd to jednak nie wszystko, co ma znaczenie w przypadku urządzenia rejestrującego. Nowsza drukarka fiskalna zapewnia, rzecz jasna, rozbudowaną funkcjonalność, w tym automatyczne przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (przewodowo lub bezprzewodowo).

Warto też wspomnieć, że Posnet Temo Online może współpracować z różnymi komputerami oraz programami sprzedażowymi. W rezultacie, to naprawdę bardzo ciekawa propozycja dla małych i średniej wielkości rozwiązań systemowych. Ponadto, ze względu na kompaktowe gabaryty i wydajny akumulator, drukarka fiskalna polskiej marki sprawdzi się nawet podczas pracy mobilnej, np. przy handlu obwoźnym.

Kasoterminal iPOS z funkcjami online

Innowacyjna technologia sprzedaży – tak w skrócie można określić nowy kasoterminal marki iPOS. Model Smart, tak jak poprzednie rozwiązania tego producenta, łączy w sobie funkcje urządzenia fiskalnego, terminala płatniczego oraz aplikacji służącej do zarządzania sprzedażą i e-płatnościami. A w dodatku już w standardzie gwarantuje przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (przez GSM, Wi-Fi albo Ethernet). Jest to bowiem kasoterminal typu online, który spełnia wszystkie wymogi obowiązujące w przypadku nowych technologii sprzedaży.

Co więcej, wszechstronne rozwiązanie od iPOS występuje w dwóch zupełnie różnych konfiguracjach. Model Smart to opcja standardowa, która składa się z wspomnianych wcześniej elementów: części fiskalnej, płatniczej i oprogramowania. Natomiast w wersji Smart+, czyli rozszerzonej, do dyspozycji użytkownika jest także tablet z kolorowym, 10-calowym ekranem dotykowym. W takim przypadku zyskujemy więc urządzenie o możliwościach zbliżonych do terminala komputerowego typu POS.