Odczytywanie danych z kodów kreskowych jest wykorzystywane w różnych branżach. Co więcej, urządzenia auto id, które to zapewniają, stosuje się zarówno w większych, jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Nic więc dziwnego, że obecnie mamy do wyboru szereg rozwiązań technologicznych z tej kategorii. A jednymi z najwygodniejszych w obsłudze urządzeń auto id są bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych, m.in. te produkowane przez Honeywell.
Rozwiązania wpływające na komfort pozyskiwania danych
Podstawowym rozwiązaniem technicznym, które wpływa na komfort pracy w przypadku stosowania bezprzewodowego czytnika kodów kreskowych, jest komunikacja Bluetooth. To dzięki niej urządzenie jest w stanie funkcjonować bez stałego podłączenia do stacji dokującej lub komputera (w zasięgu łączności BT). Na przykładzie bezprzewodowych skanerów Honeywell widać jednak, że komunikacja bezprzewodowa to nie wszystko, co wpływa na wygodne wykonywanie obowiązków. Istotne są także kompaktowe gabaryty oraz niewielka waga urządzenia. Bardzo duże znaczenie ma bowiem to, aby czytnik wygodnie leżał w dłoni, a nawet długotrwałe rejestrowanie danych przy jego użyciu nie było męczące.
Ponadto, w ofercie Honeywell można bez problemu znaleźć bezprzewodowe skanery, które zapewniają wiele godzin pracy na jednym, pełnym ładowaniu. Dzięki temu operator urządzenia nie musi nagle przerywać wykonywania obowiązków, żeby podłączyć czytnik do zasilania. W praktyce bardzo istotna okazuje się też funkcja Automatic Batch Mode. Zapewnia ona przechowanie danych z kodów kreskowych, które zostaną odczyta poza zasięgiem komunikacji Bluetooth.
Jakie kody mogą identyfikować bezprzewodowe czytniki Honeywell?
Zagadnienia związane z odczytywaniem danych są ważne bez względu na rodzaj wdrażanego skanera. Urządzenie tego typu musi bowiem sprawnie identyfikować kody kreskowe, które są wykorzystywane w danej działalności gospodarczej. A bezprzewodowe czytniki Honeywell udowadniają także, że przedsiębiorcy mogą w tym przypadku liczyć na pewną wariantywność. Często spotykanym rozwiązaniem jest np. podział na moduł skanujący SR (standardowy) lub HD (przeznaczony do identyfikowania kodów o dużym zagęszczeniu). Co do samego rodzaju odczytywanych symboli, w większości modeli będziemy już mieli do czynienia z obsługą zarówno kodów kreskowych 1D (jednowymiarowych), jak i 2D (dwuwymiarowych). Dodatkowo, skanery tego producenta mogą pozyskiwać informacje nie tylko z opakowań produktów, wydrukowanych etykiet lub dokumentów firmowych, ale także z ekranów innych urządzeń, np. smartfonów.
A co z pracą w rozwiązaniu systemowym dla firmy?
Czytniki kodów kreskowych Honeywell, również te bezprzewodowe, są przystosowane do współpracy z innymi urządzeniami elektronicznymi. W przypadku omawianych przez nas modeli istotne są tzw. stacje dokujące do skanerów. To za ich pośrednictwem skaner bezprzewodowy może komunikować się np. z firmowym laptopem lub terminalem komputerowym (komputerem all-in-one). A w czytnikach Honeywell duże znaczenie ma fakt, że wspomniane stacje dokujące posiadają często tzw. multi-interfejs komunikacyjny. Dzięki temu oferują obsługę różnego typu interfejsów komunikacyjnych, np. USB, RS-232 oraz złącza klawiaturowego (PS/2), co z kolei przekłada się na płynną współpracę z różnymi komputerami.
Poza wygodą pracy i funkcjonalnością, ważna jest też jakość wykonania
To zagadnienie mocno powiązane z parametrami fizycznymi czytnika bezprzewodowego. Ważna jest bowiem odporność takiego urządzenia auto id na uszkodzenia mechaniczne. A w przypadku skanerów bezprzewodowych marki Honeywell często można liczyć np. na wytrzymałość na wielokrotne upadki z 1,8 m. O wysokiej jakości wykonania tych modeli świadczą także spełniane przez nie normy IP (International Protection Rating), które gwarantują zwiększoną niewrażliwość na niekorzystne działanie pyłu, kurzu oraz wilgoci.