W przeszłości omawialiśmy już różnego rodzaju skanery kodów kreskowych, m.in. urządzenia bezprzewodowe marki Honeywell. Dziś natomiast przyszedł czas na to, żeby przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom, którymi cechuje się czytnik prezentacyjny. Co to za technologia auto id? Jakie funkcje i parametry oferuje? I tak ogólnie – jak w codziennej pracy sprawdza się prezentacyjny czytnik kodów kreskowych?

Ogólne informacje dla użytkowników skanera

Dla uporządkowania tematu, zacznijmy może od pewnego rodzaju definicji zapowiedzianych przed chwilą skanerów. Prezentacyjne czytniki kodów kreskowych to stacjonarne urządzenia auto id, które umożliwiają przede wszystkim automatyczne rejestrowanie danych. Chociaż warto zaznaczyć, że wiele modeli posiada dodatkowo przycisk wyzwalający odczyt informacji. W związku z tym, omawiane urządzenia zapewnia też, jeżeli zajdzie taka potrzeba, manualne skanowanie kodów kreskowych. Co więcej, jeśli chodzi o najczęstsze zastosowanie czytników prezentacyjnych, sprawdzają się one znakomicie zwłaszcza w placówkach handlowych i handlowo-usługowych, m.in. w sklepach spożywczych i odzieżowych oraz lokalach gastronomicznych. Czyli w sumie wszędzie tam, gdzie użytkownik ma do dyspozycji stanowisko obsługi klientów.

Czytnik prezentacyjny – jak identyfikuje kody kreskowe?

Prezentacyjne czytniki kodów kreskowych są wyposażone w różnego rodzaju mechanizmy skanujące. Patrząc na urządzenia dostępne na polskim rynku, często spotykanym rozwiązaniem jest moduł typu Area Imager, który, w zależności od specyfikacji danego modelu, oferuje węższy bądź szerszy obszar rejestrowania informacji. Ważnym zagadnieniem, w przypadku czytników prezentacyjnych, jest również rodzaj obsługiwanych kodów kreskowych. W ofertach producentów i dystrybutorów znajdziemy zarówno urządzenia z modułami 1D, jak i te skanujące dodatkowo symbole typu 2D, np. QR, PDF lub DataMatrix. I bezsprzecznie taką funkcjonalność należy dostosować do rodzaju kodów kreskowych, które są wykorzystywane w konkretnej działalności gospodarczej. Ponadto, niekiedy istotnym parametrem okaże się maksymalny zasięg skanowania. I, rzecz jasna, im większa odległość odczytu kodów kreskowych, tym większa wygoda i swoboda pracy na stanowisku obsługi klientów.

Sposób podłączenia do komputera

Czytnik prezentacyjny, podobnie jak każdym inny skaner kodów kreskowych, jest urządzeniem peryferyjnym. W praktyce oznacza to, że omawiane przez nas rozwiązanie auto id musi współpracować np. z firmowym komputerem POS lub laptopem. A w jaki sposób może przebiegać komunikacja pomiędzy obydwoma elementami systemu? W większości przypadków potrzebne będzie do tego połączenie przewodowe – przy użyciu interfejsu obsługiwanego zarówno przez czytnik prezentacyjny, jak i komputer. Może to być np. port typu komunikacyjny USB lub RS-232. Ponadto, z punktu widzenia użytkownika istotne okazuje się często łatwość konfiguracji skanera kodów kreskowych. A do tego służy oprogramowanie, które jest dostarczane przez producenta urządzenia. Warto więc pamiętać o tym, żeby było ono zgodne z systemem operacyjnym komputera.

Datalogic Magellan 1500i - czarny

Praktyczne rozwiązania także w zakresie konstrukcji

Na koniec zostawiliśmy sobie pewną ciekawostkę na temat czytników prezentacyjnych. Okazuje się bowiem, że takie urządzenia oferują także praktyczne rozwiązania w zakresie swojej konstrukcji. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kompaktowe gabaryty czy zwiększoną szczelność konstrukcji (w wybranych modelach, rzecz jasna). Czytniki prezentacyjne, za wyjątkiem tych pracujących w zabudowie, posiadają często regulowaną obudowę. A konkretnie – pozwalają na zmianę położenia modułu skanującego kody kreskowe. W rezultacie, konstrukcję czytnika prezentacyjnego da się wtedy dosłownie dopasować do stanowiska obsługi klientów lub wręcz do bieżących potrzeb. A biorąc pod uwagę fakt, że często mamy do czynienia z naprawdę niewielkimi urządzeniami, można liczyć na naprawdę wysokimi komfort codziennej pracy.