W dniach od 31 maja do 1 czerwca 2022 roku odbyła się 10 edycja Cashless Congress, czyli prawdopodobnie największego tego typu wydarzenia w polskiej branży płatniczej. Podczas niedawnego eventu zapowiedziano m.in. pierwszą kasę fiskalną online, która zaoferuje obsługę płatności BLIK-iem. Co obecnie wiadomo o tym rozwiązaniu?

Nowe rozwiązanie na rynku urządzeń sprzedażowych i płatniczych

Zgodnie z tytułem, pierwszą kasą fiskalną, która pozwoli na przyjmowanie płatności bezgotówkowych przy użycia BLIK-a, będzie Novitus Sento Online. Warto jednak podkreślić, że nowe rozwiązanie technologiczne to wspólna inicjatywa nie tylko operatora wspomnianej usługi transakcyjnej, czyli firmy Polski Standard Płatności, oraz czołowego producenta urządzeń rejestrujących sprzedaż, ale także marki PayTel, a więc jednego z najczęściej wybieranych agentów rozliczeniowych (dostawcy m.in. terminali do kart).

Kluczowy w tym przypadku jest natomiast fakt, że kasa fiskalna Novitus Sento Online pozwoli na obsługę płatności BLIK-iem bez konieczności zastosowania dodatkowych urządzeń elektronicznych. Co więcej, jak można przeczytać na stronie internetowej PayTel: „Obecnie wspólnie z grupą COMP pracujemy nad wdrożeniem usługi na kolejnych modelach kas. Docelowo każda kasa fiskalna online będzie gotowa realizować płatności BLIK”.

Wygodne i zgodne z nowymi przepisami fiskalnymi

Patrząc od strony technicznej, wciąż czekamy na więcej szczegółów dotyczących nowego rozwiązania sprzedażowo-płatniczego. A zgodnie z zapowiedziami, będzie ono skierowane m.in. do przedsiębiorców, którzy jeszcze nie korzystają z terminali obsługujących transakcje bezgotówkowe. Kasa fiskalna online z obsługą BLIK-a pozwoli takim podmiotom nie tylko na przyjmowanie płatności w formie preferowanej przez coraz szersze grono konsumentów. W tym przypadku ważne są także obowiązujące w Polsce regulacje prawne. Wynika z nich bowiem, że każdy przedsiębiorca, który korzysta z urządzenia fiskalnego, jest równocześnie zobligowany do zaoferowania klientom płatności bezgotówkowych.

Warto zaznaczyć, że nie ma tutaj mowy o konkretnym sposobie sfinalizowania transakcji. Do spełnienia wspomnianego wymogu wystarczające jest np. rozliczenie w formie tradycyjnego przelewu bankowego lub nawet akceptowanie czeków. Nie będzie to jednak ani wygodne, ani szybkie – zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorcy. Kasa fiskalna online z obsługą płatności dokonywanych BLIK-iem pozwoli więc na łatwe dostosowanie firmy do obowiązujących przepisów. Natomiast wygoda i szybkość takiego rozwiązania sprzedażowo-płatniczego to „oczywista oczywistość”.

Kilka słów o kasie fiskalnej Sento Online

Kasa fiskalna Sento Online to jedno z urządzeń marki Novitus, które jest dostępne u dystrybutorów tego producenta technologii sprzedaży. Wspomniany model może pochwalić się naprawdę wysokimi parametrami technicznymi, np. bazą towarową o pojemności aż 50 000 PLU. Ważną cechą Novitus Sento Online jest także wybór sposobu transmisji danych do Centralnego Repozytorium Kas. Urządzenie może wykorzystywać do tego albo port przewodowy Ethernet (LAN), albo moduł Wi-Fi lub modem GSM (z kartą SIM). Ponadto, ten model polskiego producenta to dobre rozwiązanie do systemu sprzedaży w firmie. Sento Online zapewnia bowiem płynną współpracę z wieloma urządzeniami równocześnie, np. z terminalem komputerowym typu POS, czytnikiem kodów kreskowych, wagą elektroniczną, szufladą kasową oraz drukarką zamówień.