Przyjmowanie płatności w formie elektronicznej z dnia na dzień staje się coraz popularniejsze. Taka forma sfinalizowania transakcji jest bowiem wygodna zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Warto też pamiętać, że w dzisiejszych czasach płatności elektroniczne można obsługiwać przy użyciu różnych rozwiązań technologicznych. Do wyboru jest m.in. terminal z kasą fiskalną, kasoterminal lub softpos.
Kasa fiskalna z terminalem płatniczym
Kasa fiskalna z terminalem płatniczym to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań technologicznych, na jakie decydują się polscy przedsiębiorcy. Sprawdza się ono doskonale zarówno w różnego rodzaju punktach handlowych, jak i usługowych. I co najważniejsze, pozwala nie tylko na przyjmowanie płatności elektronicznych, ale także na rejestrowanie sprzedaży oraz wystawianie paragonów fiskalnych. Ponadto, atutem wspomnianego rozwiązania jest bez wątpienia to, że obecnie na rodzimym rynku dostępnych jest wiele modeli kas i terminali, które można ze sobą zintegrować. Pozwala to więc na lepsze dostosowanie wdrażanej technologii sprzedaży do potrzeb danego biznesu. Zintegrowanie obydwu urządzeń zapewnia zaś znacznie szybsze wykonywanie firmowych obowiązków. Eliminuje również ewentualne pomyłki, które mogą wystąpić w przypadku ręcznego wpisywania kwoty należności na terminalu.
Kasoterminal, czyli technologia sprzedaży 2w1
Kolejnym rozwiązaniem, na które może zdecydować się przedsiębiorca, jest kasoterminal. W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem łączącym w sobie funkcje dwóch opisanych wcześniej technologii dla biznesu – kasy fiskalnej i terminala płatniczego. Kasoterminal jest więc rozwiązaniem 2w1, które umożliwia zarówno rejestrowanie obrotu oraz wystawianie niezbędnych dokumentów (m.in. paragonów), jak i akceptowanie płatności elektronicznych. Warto dodatkowo podkreślić, że wśród urządzeń tego typu znajdziemy modele o bardzo kompaktowych gabarytach. Takie kasoterminale sprawdzają się nie tylko w placówkach handlowych bądź usługowych, ale także w firmach działających w trybie mobilnym, np. prowadzących sprzedaż obwoźną lub świadczących usługi z dojazdem do klienta.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenia z tego segmentu to konstrukcje „zamknięte”. Innymi słowy, nie da się ich dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa w takim stopniu, jak ma to miejsce przy wdrażaniu kasy fiskalnej i terminala płatniczego.
Softpos – terminal płatniczy na smartfonie
Softposy ostatnimi czasy stają się coraz popularniejszymi rozwiązaniami dla biznesu. Co konkretnie kryje się pod tą nazwą? Aplikacje na urządzenia mobilne, które można zainstalować np. na smartfonie. Pisząc w pewnym uproszczeniu, softpos pozwala więc na przekształcenie współczesnego telefonu komórkowego w terminal płatniczy. I teoretycznie mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie nie ma żadnych wad. Przedsiębiorca nie musi bowiem wdrażać kolejnego urządzenia – wystarczy, że zainstaluje na swoim telefonie odpowiednią aplikację (a te są tworzone i rozwijane m.in. przez uznanych agentów rozliczeniowych, czyli dostawców terminali płatniczych). Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach technologicznych…
Mianowicie, smartfon z zainstalowaną aplikacją softpos pozwala wyłącznie na akceptowanie płatności zbliżeniowych. Nie obsłuży więc np. karty z chipem lub paskiem magnetycznym. A wielu polskich konsumentów (lub turystów zagranicznych) nadal korzysta z takich instrumentów płatniczych. Ponadto, nie w każdym przypadku takie rozwiązanie będzie mogło współpracować z kasą fiskalną, która już jest wykorzystywana w firmie.
W jaki sposób obsługiwać płatności elektroniczne?
Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie do przyjmowania płatności elektronicznych jest najlepszym wyborem. Wszystko zależy tutaj od specyfiki konkretnej działalności gospodarczej, liczby obsługiwanych klientów oraz od oczekiwań samego przedsiębiorcy. Każda technologia płatnicza oraz sprzedażowa ma też jakieś plusy i minusy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest jednak to, że na rynku dostępne są różnego rodzaju rozwiązania – zarówno sprzętowe, jak i informatyczne. Nie ma więc żadnego problemu z tym, żeby wdrożyć praktyczną technologię, która odpowie na indywidualne potrzeby dosłownie każdej firmy.