MF poinformowało, że KSeF nie wejdzie w życie zgodnie z planem

KSeF nie wejdzie w życie zgodnie z planem

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkowy dla czynnych płatników podatku VAT. Dziś wiadomo już, że wspomniana data wprowadzenia KSeF-u w Polsce z pewnością ulegnie zmianie. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 stycznia 2024 roku, zapowiedział to szef resortu finansów, Andrzej Domański.

Czym jest KSeF i kiedy miał zacząć obowiązywać?

Krajowy System e-Faktur, czyli platforma stworzona przez Ministerstwo Finansów, to rozwiązanie umożliwiające przesyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych drogą elektroniczną. Obecnie jeszcze wspomniane narzędzie jest całkowicie dobrowolne. Jednak do niedawna wszystko wskazywało na to, że od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy dla czynnych podatników VAT. Natomiast od 1 stycznia 2025 roku – również dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT oraz świadczących wyłącznie usługi zwolnione. Tak przewidywały przepisy wprowadzone przez polskiego ustawodawcę.

Teraz jest już pewne, że Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie zgodnie z pierwotnymi założeniami MF. W piątek 19 stycznia 2024 roku o odroczeniu KSeF-u poinformował szef resortu finansów, Andrzej Domański.

 

Krajowy System e-Faktur wymaga m.in. audytu zewnętrznego

Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze nowego terminu wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur w naszym kraju. Obecnie wiadomo jedynie, że w 2024 roku omawiana platforma nie stanie się obowiązkowa dla żadnej z grup podatników – ani dla czynnych płatników VAT, ani dla przedsiębiorców zwolnionych i wykonujących wyłącznie czynności zwolnione. Przy jej testowaniu wykryto bowiem błędy krytyczne, które w przyszłości mogłyby uniemożliwić prawidłowe wysyłanie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych. A biorąc pod uwagę fakt, że KSeF ma być podstawową i jedyną formą dokumentowania transakcji gospodarczych dla większości przedsiębiorców, jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem tej platformy nie pozwalają na jej bezpieczne wprowadzenie.

Kiedy w takim razie można spodziewać się pierwszych informacji na temat nowych terminów? Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu finansów, pojawią się one dopiero po przeprowadzeniu audytu zewnętrznego w Krajowym Systemie e-Faktur oraz wyeliminowaniu wszystkich błędów.

 

Co się zmieni i jak się do tego przygotować?

Krajowy System e-Faktur nie bez powodu jest uznawany za jedną z największych rewolucji, z jaką w ostatnich latach muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy. Wystarczy wspomnieć, że po jego wprowadzeniu nie będzie już można stosować dotychczasowych sposobów dokumentowania transakcji gospodarczych (poza kilkoma wyjątkami). Również same faktury ustrukturyzowane, udostępniane i otrzymywane za pośrednictwem KSeF-u, mają zawierać szereg konkretnych informacji. A za datę wystawienia każdego dokumentu ma być uznawany dzień jego przesłania przez omawianą platformę. I co najważniejsze, przedsiębiorca nie będzie mógł usunąć lub edytować faktury wprowadzonej do KSeF-u. Jedynym sposobem na poprawienie danego dokumentu ma być przesłanie faktury korygującej.

Nic więc dziwnego, że wielu podatników zaczęło dużo wcześniej przygotowywać się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur w swoich firmach. Wynika to również z konieczności zintegrowania platformy MF z oprogramowaniem, które jest na co dzień wykorzystywane w danym przedsiębiorstwie (np. z programem sprzedażowym lub sprzedażowo-magazynowym). Co więcej, nawet samo utworzenie i uwierzytelnienie konta w Krajowym Systemie e-Faktur wymaga czasu. Dlatego też warto podkreślić, że odroczenie planowanych zmian nie oznacza, że nie zostaną one wprowadzone. A wcześniejsze zapoznanie się z platformą MF i jej funkcjonalnością pozwoli na spokojne dostosowanie firmy do nowych wymogów.

Rekomendowane artykuły