KSeF wejdzie w życie dopiero 1 lutego 2026 roku

KSeF dopiero od 1 lutego 2026 roku

Od kilku miesięcy było już wiadomo, że Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie w pierwotnie zakładanym terminie – czyli od 1 lipca 2024 roku. Nie pozwalały na to liczne problemy techniczne, związane z działaniem tej platformy. Teraz wiadomo już jednak, kiedy nowe rozwiązanie MF stanie się obowiązkowe dla większości przedsiębiorców. Ustawa w tej sprawie zakłada, że KSeF zostanie wprowadzony dopiero od 1 lutego 2026 roku.

Czym będzie Krajowego Systemu e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur jest jednym z tych zagadnień, którymi ostatnimi czasy żyje wielu polskich przedsiębiorców. Nie powinno to dziwić, ponieważ platforma tworzona przez Ministerstwo Finansów ma ujednolicić (i tym samym zrewolucjonizować) sposób wystawiania dowodów sprzedaży na rzecz innych kontrahentów. Pisząc w skrócie, kiedy KSeF wejdzie już w życie, większość podatników będzie musiało z niego korzystać w celu zgodnego z przepisami udostępniania e-faktur (dokumentów ustrukturyzowanych). A zanim wysyłanie wspomnianych dowodów sprzedaży stanie się w ogóle możliwe, przedsiębiorca będzie musiał m.in. założyć oraz uwierzytelnić swój profil na platformie Ministerstwa Finansów.

 

Skąd tak duże opóźnienie?

Przygotowania do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur trwają już od kilku lat. Początkowo platforma tworzona przez Ministerstwo Finansów miała stać się obowiązkowa od 1 lipca 2024 roku. Od kilku miesięcy termin ten jest już nieaktualny, a doprowadził do tego audyt wewnętrzny całego rozwiązania technologicznego. Wykazał on bowiem, że MF nie może zagwarantować prawidłowego działania KSeF-u w momencie jest uruchomienia. Innymi słowy, istniało zbyt duże prawdopodobieństwo, że system mógłby np. ulec chwilowej awarii i nie zapewnić tym samym prawidłowego przesyłania oraz odbierania e-faktur. Czyli „sparaliżować” wymianę ważnych dokumentów handlowych pomiędzy kontrahentami. Nie dziwi więc, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przesunięcie daty wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

Zgodnie z ustawą w tej sprawie, KSeF wejdzie w życie dopiero 1 lutego 2026 roku. Na chwilę obecną nowy termin jest pewien, bo przepisy określające tę zmianę przeszły całą drogę legislacyjną (włącznie z podpisem prezydenta). Przedsiębiorcy zyskają więc dużo więcej czasu na przygotowanie się do obsługi Krajowego Systemu e-Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów będzie mogło dopracować wszystkie szczegóły związane z działaniem tej platformy.

 

Co oferuje nowa aplikacja mobilna KSeF?

Przy okazji omawiania terminu wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur, warto też wspomnieć o nowej aplikacji mobilnej KSeF. To bezpłatne narzędzie dla przedsiębiorców, za pomocą którego mogą oni m.in. zarządzać fakturami, kontrahentami oraz swoimi rachunkami bankowymi. I jest ono dostępne zarówno na urządzeniach z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Co ważne, wspomniana aplikacja została oddana do użytku przedsiębiorców wyłącznie w wersji produkcyjnej. Dlaczego ma to znaczenie? Jak można przeczytać na stronie resortu finansów: „Każda faktura wystawiona w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego”.

 

Więcej informacji na temat Krajowego Systemu e-Faktur można uzyskać pod tym adresem.

Rekomendowane artykuły