Prosta w obsłudze, nieduża, z elektroniczną kopią paragonów. Z pozoru obok Fawag Lite można by przejść obojętnie, bo to kolejna kasa tego typu. Niemniej, w tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z premierą urządzenia rejestrującego, ale także z debiutem „nowej” marki. Fawag może być oczywiście kojarzony przez wielu przedsiębiorców, gdyż jest to uznany producent wag elektronicznych. Na rynek fiskalny wchodzi jednak teraz, czyli w 2018 roku.

Dotychczas współpraca 2 polskich producentów – Posnet i Fawag – była związana przede wszystkim z wagami elektronicznymi. Kasa fiskalna Lite wprowadza jednak istotne zmiany w tej kwestii. Okazuje się, że pierwsze w historii urządzenie rejestrujące marki Fawag powstało przy dużej pomocy ekspertów Posnet. Jakie są efekty tej współpracy?

Nieduży model z kopią elektroniczną

Na stronie poświęconej prezentowanemu tu modelowi można przeczytać, że „To co najważniejsze w urządzeniu fiskalnym zostało zebrane w kasie FAWAG Lite”. Czy przytoczone stwierdzenie jest zgodne z prawdą? Nowa kasa rejestrująca na polskim rynku na pewno reprezentuje 2 tendencje. Po pierwsze, jest to kolejne urządzenie o kompaktowych gabarytach, które sprawdzi się zarówno w mniejszych punktach handlowych i usługowych, jak i w działalnościach mobilnych. Po drugie, Fawag Lite posiada moduł elektronicznej kopii paragonów. Obecnie już tę funkcjonalność można uznać za standard, gdyż występuje ona w zdecydowanej większości kas oraz drukarek fiskalnych.

Identyfikacja asortymentu i wydruk paragonów

Przy wdrażaniu Fawag Lite warto pamiętać o tym, jakie parametry techniczne, związane z programowaniem bazy towarowej, posiada to urządzenie. W tej kasie fiskalnej można bowiem zdefiniować do 2 000 PLU (produktów lub usług). Model Lite jest więc dobrą propozycją dla firm, które posiadają mniejszy asortyment. Jednakże, urządzenie pozwoli na stosowanie długich nazw poszczególnych pozycji towarowych – nawet do 40 znaków. Dzięki temu użytkownik zyska możliwość precyzyjnego identyfikowania wszystkich elementów oferty (co jest zresztą wymagane przez polskie przepisy).

Co ciekawe, wydruk długich nazw produktów lub usług na paragonach fiskalnych to nie jedyna zaleta mechanizmu termicznego, który znalazł się w Fawag Lite. Urządzenie wystawia różne dokumenty z prędkością 16 linii na sekundę oraz zapewnia szybką wymianę rolki papieru (rozwiązanie typu „drop in – wrzuć i drukuj”). Ponadto, zgodnie z wymogami Rozporządzenie MF z 14 marca 2013 roku, kasa może umieszczać NIP klienta na paragonach fiskalnych.

Obsługa kasy i współpraca z innymi urządzeniami

W kasie fiskalnej Fawag Lite zastosowano standardowe elementy interfejsu użytkownika. Urządzenie posiada przede wszystkim programowalną klawiaturę, na której znalazły się przyciski funkcyjne. Przy ich użyciu można skonfigurować maksymalnie 16 skrótów klawiszowych. Ponadto, model Lite wyposażono w 2 alfanumeryczne, podświetlane ekrany LCD, które zapewniają dostęp do czytelnych komunikatów zarówno użytkownikowi, jak i klientom. Warto też podkreślić, że kasa fiskalna marki Fawag obsługuje popularny port komunikacyjny USB. Dzięki niemu Lite może współpracować z komputerem lub czytnikiem kodów kreskowych.