Sigma to nowe urządzenie w ofercie Elzab oraz najbardziej zaawansowana kasa fiskalna polskiego producenta. W tym modelu zastosowano bowiem rozwiązanie znane z Novitus Next, czyli wbudowany tablet z systemem operacyjnym oraz aplikacją sprzedażową. Elzab Sigma charakteryzuje się również ciekawym wzornictwem, przypominającym nieco konstrukcje stosowane w terminalach POS.

Gdyby chcieć w jakiś sposób sklasyfikować Elzab Sigma, bez problemu można by ją zaliczyć do kategorii systemowych kas fiskalnych. To urządzenie posiada wszelkie predyspozycje do tego, aby poradzić sobie nawet podczas pracy w rozbudowanych rozwiązaniach technologicznych dla firm. Nie jest to więc model, który wyróżniałby się jedynie obecnością tabletu z panelem dotykowym. W Elzab Sigma pojawiło się też kilka „standardowych” parametrów i funkcjonalności.

Panel kasjera i ekran klienta

Z każdym kolejnym rokiem panele dotykowe stają się coraz popularniejsze w technologiach sprzedaży. Obecność takich ekranów nie powinna zresztą dziwić. Zapewniają one po prostu użytkownikom bardzo wygodne i szybkie wykonywanie obowiązków. Dotyczy to także dzisiejszych kas fiskalnych, m.in. modelu Sigma. Warto podkreślić, że w tym urządzeniu znalazł się panel dotykowy o wielkości 8”. Mamy więc do czynienia z całkiem sporym obszarem roboczym dla kasjera. Co ciekawe, kasa fiskalna Elzab Sigma posiada również 4,3-calowy, kolorowy wyświetlacz dla klientów. Dzięki niemu nabywcy zyskują łatwy dostęp do czytelnych informacji na temat transakcji, np. 3 ostatnich pozycji na paragonie. Ponadto, tablet zastosowany w tej kasie fiskalnej Elzab działa w oparciu o system operacyjny Linux. Dzięki temu użytkownicy mogą dostosować wyświetlane treści do swoich potrzeb.

Zarządzanie dużą bazą PLU

O tym, że Elzab Sigma można zaliczyć do grona kas systemowych, świadczy m.in. baza PLU tego urządzenia. W tym przypadku do dyspozycji użytkownika jest aż 100 000 pozycji towarowych. Wszystkie produkty i usługi mogą mieć nazwy o maksymalnej długości do 48 znaków, więc nie ma najmniejszego problemu z jednoznaczną identyfikacją poszczególnych elementów asortymentu. Ponadto, Elzab Sigma została wyposażona w aplikację do zarządzania sprzedażą. Oprogramowanie pozwala na szybkie i sprawne konfigurowanie oraz modyfikowanie bazy PLU. Warto też podkreślić, że kasa umożliwia zdefiniowanie 99 grup towarowych czy 30 kasjerów (wraz z uprawnieniami i dostępem do konkretnych funkcji).

Współpraca kasy z urządzeniami peryferyjnymi

Kolejnym atutem kasy fiskalnej Elzab Sigma jest płynna współpraca z różnymi urządzeniami peryferyjnymi. W tym modelu znalazły się bowiem popularne interfejsy komunikacyjne: 4 x RS-232, 4 x USB oraz złącze sieciowe LAN (Ethernet). Kasa może więc współpracować równocześnie nawet z 9 urządzeniami peryferyjnymi, m.in. wagą elektroniczną, czytnikiem kodów kreskowych, terminalem płatniczym, komputerem, drukarką zamówień czy szufladą na pieniądze. Innymi słowy, jest to model, który poradzi sobie nawet w bardzo rozbudowanych rozwiązaniach systemowych dla handlu bądź usług.

Wydruk i archiwizacja paragonów fiskalnych

Nowa kasa fiskalna marki Elzab to kolejne urządzenie z modułem elektronicznej kopii paragonów. Model Sigma nie wymaga więc składowania takich dokumentów w formie papierowych wydruków. Zamiast tego zapisuje istotne dane na pojemnej karcie pamięci microSD. Ponadto, kasa może się pochwalić obecnością błyskawicznego mechanizmu termicznego. Wystawia on paragony fiskalne dla klientów z szybkością 53 linii tekstu na sekundę. Dodatkowo, technologia wydruku w Elzab Sigma obsługuje rolki papieru termicznego o długości aż 80 metrów oraz gwarantuje łatwą wymianę tego materiału eksploatacyjnego.