Grudzień 2022 roku jest ostatnim miesiącem, w którym przedsiębiorcy wdrażający kasy fiskalne będą mogli zdecydować się na model typu offline (z elektroniczną kopią paragonów). Zgodnie z przepisami wprowadzonymi już kilka lat temu, takie urządzenia zostaną niedługo całkowicie wycofane z ofert producentów i dystrybutorów technologii sprzedaży.

Co to za urządzenia rejestrujące?

Kasy fiskalne offline przez wiele lat były jednymi z najpopularniejszych urządzeń rejestrujących na polskim rynku. Modele tego typu są zresztą nadal wykorzystywane przez szerokie grono przedsiębiorców. W szczególności chodzi tutaj o urządzenia z modułem kopii elektronicznej, które zapewniają cyfrowe archiwizowanie duplikatów wystawianych paragonów fiskalnych. To właśnie takie kasy offline będą oferowane przez producentów i dystrybutorów technologii sprzedaży wyłącznie do końca 2022 roku. Bo przy okazji warto też przypomnieć o tym, że w przeszłości na polskim rynku były dostępne urządzenia z papierową kopią paragonów (tzw. dwurolkowe). A one również są zaliczane do kategorii kas fiskalnych offline. Urządzenia tego typu zostały jednak całkowicie wycofane ze sprzedaży już we wrześniu 2019 roku.

 

Kasy fiskalne offline – do kiedy będzie można z nich korzystać?

Wycofanie kas rejestrujących offline z rynku nie oznacza, że przedsiębiorcy zostaną od razu zmuszeni do tego, aby przestać z nich korzystać. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez polskiego ustawodawcę, prowadzenie ewidencji przy użyciu takiego urządzenia, po 1 stycznia 2023 roku, będzie dozwolone do momentu zapełnienia jego modułu fiskalnego. W tym przypadku mowa o pamięci wewnętrznej danej kasy rejestrującej, która służy m.in. do zapisywania raportów dobowych. A w zdecydowanej większości omawianych urządzeń moduł fiskalny pozwala na wykonanie 1 830 takich dokumentów. I właśnie po jego zapełnieniu konieczne okaże się wdrożenie nowej technologii sprzedaży w przedsiębiorstwie. Od 1 stycznia 2023 roku wymiana modułu fiskalnego w kasie offline będzie bowiem niedozwolona.

 

Technologie zapewniające łączność z serwerami CRK

Na koniec warto też wspomnieć o tym, jakie technologie sprzedaży będą dostępne w ofertach producentów i dystrybutorów od 1 stycznia 2023 roku. Podstawową grupę takich urządzeń rejestrujących mają stanowić kasy i drukarki fiskalne typu online. Oprócz tego, w przyszłości przedsiębiorcy znajdą na polskim rynku kasoterminale online (rozwiązania 2 w 1) oraz tzw. kasy wirtualne (mające postać oprogramowania).

I jest coś ważnego, co łączy wszystkie wspomniane technologie sprzedaży dla firm. Mianowicie, każda z nich gwarantuje m.in. transmitowanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas (np. informacji dotyczących wydawanych paragonów i wykonywanych przeglądów technicznych). Czyli funkcjonalność, która nie jest dostępna w żadnym urządzeniu typu offline. I w tym też chyba należy upatrywać głównej przyczyny stopniowego wycofywania kas fiskalnych z kopią elektroniczną i papierową.