Już od kilku lat Polska Bezgotówkowa zapewnia przedsiębiorcom refundację kosztów wdrożenia i użytkowania terminali płatniczych. Ostatnimi czasy fundacja odpowiedzialna za nadzorowanie tej akcji ogłosiła zaś, że program wsparcia będzie nadal funkcjonował. Od 1 marca 2022 roku zmienią się jednak zasady refundacji kosztów.

Co się zmieni w refundacji kosztów?

Obecnie przedsiębiorca przystępujący do Polski Bezgotówkowej może jeszcze liczyć na refundację kosztów wdrożenia i rocznego stosowania maksymalnie 3 terminali płatniczych. Równocześnie funkcjonuje też zasada, zgodnie z którą m.in. brak prowizji od transakcji (przez 12 miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy z agentem rozliczeniowym) obowiązuje do momentu przekroczenia rocznego limitu 100 000 złotych na urządzeniu. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie programu, wspomniane zasady Polski Bezgotówkowej zmienią się już od 1 marca 2022. Przedsiębiorca będzie mógł wtedy liczyć na refundację kosztów wdrożenia i rocznego stosowania tylko 1 terminala płatniczego. Ponadto, limit obrotu ma wynosić 42 000 złotych, a okres wsparcia – 5 miesięcy.

Terminale i obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych

Z czego wynikają tak duże zmiany w założeniach? Przede wszystkim z ogromnego zainteresowania, jakim w ostatnich miesiącach cieszy się program wsparcia Polska Bezgotówkowa. Na oficjalnej stronie tej akcji można również przeczytać, że „dzięki wprowadzanym zmianom Fundacja zapewni wsparcie finansowe większej liczbie przedsiębiorców, którzy  przy wykorzystaniu terminala płatniczego zdecydują się spełnić wymóg prawny dotyczący przyjmowania płatności bezgotówkowych”. Pełna treść publikacji jest dostępna tutaj.

Może nie bezpośrednio, ale przyczyną zmian są więc także przepisy obowiązujące od początku 2022 roku (Polski Ład). Obligują one podatników korzystających z urządzeń fiskalnych do akceptowania innej formy płatności, niż gotówka. Nie jest to równoznaczne z koniecznością posiadania terminala, gdyż przepisy mówią o tzw. instrumencie płatniczym. A może to być też np. przelew elektroniczny lub BLIK. Jednak takie urządzenie dla firmy umożliwia łatwe spełnienie wspomnianego wymogu prawnego. Pozwala też na wygodne i bezpieczne przyjmowanie płatności bezgotówkowych. I stąd zapewne wynika ogromne zainteresowanie programem wsparcia Polska Bezgotówkowa, który oferuje przecież refundację kosztów wdrożenia i stosowania terminala płatniczego.

Co mają do tego kasy fiskalne online?

Osobną kwestią są też kasy fiskalne online, terminale płatnicze i przepisy w sprawie takich urządzeń, które weszły w życie wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy korzystający ze wspomnianych technologii sprzedaży będą bowiem musieli pamiętać o dodatkowym wymogu. Od 1 lipca 2022 roku takie urządzenia mają być zawsze zintegrowane w ramach odgórnie ustalonego protokołu komunikacyjnego ECR-EFT. A niedopełnienie tego obowiązku będzie nawet groziło karą finansową w wysokości aż 5 000 złotych. Grzywnę za brak integracji kasy online z terminalem płatniczym, przez wspomniany protokół komunikacyjny ECR-EFT, będzie mógł nałożyć Urząd Skarbowy, pod który podlega dana działalność gospodarcza.