Dopiero co informowaliśmy o tym, że w Sejmie przegłosowano tzw. ustawę o kasach fiskalnych online, a już mamy kolejnego newsa. I to nie byle jakiego… Okazuje się, że Główny Urząd Miar wydał pierwszą homologację dla urządzenia nowego typu. Decyzja prezesa GUM, z datą 18 marca 2019 roku, dotyczy kasy fiskalnej Novitus Mała Online.

Branża technologii sprzedaży czeka na pierwsze urządzenie rejestrujące online od niemal 3 lat. Konkretne wzmianki w sprawie nowego systemu fiskalizacji pojawiły się bowiem w 2016 roku… Teraz już wiadomo, że pierwszą kasą rejestrującą nowego typu, która otrzymała ważną homologację GUM, jest Novitus Mała Online. Z dokumentem potwierdzającym wydanie decyzji przez prezesa Głównego Urzędu Miar można się zapoznać pod tym adresem.

Funkcjonalność nowej kasy Novitus

W decyzji Głównego Urzędu Miar z 18 marca 2019 roku można przeczytać, że kasa fiskalna Novitus Mała Online spełnia wszystkie wymogi Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Chodzi oczywiście o przepisy w sprawie warunków i kryteriów technicznych, które muszą spełniać urządzenia rejestrujące – m.in. modele online. W związku z tym, część funkcji nowej kasy fiskalnej od Novitus jest już praktycznie znana. Model Mała Online z pewnością umożliwi komunikację z Centralnym Repozytorium Kas (systemem nadzorowanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej) oraz współpracę z terminalami płatniczymi.

Co ciekawe, wiadomo już także, że omawiane urządzenie fiskalne pozwoli na skonfigurowanie bazy towarowej o maksymalnej wielkości 20 000 pozycji PLU. Ponadto, pierwsze zdjęcia „poglądowe” Novitus Mała Online potwierdzają, że pod względem designu nowy model będzie przypominał doskonale znaną rodzinę kas rejestrujących.

Mała-wielka rodzina urządzeń fiskalnych

Osoby związane z polską branżą fiskalną z pewnością kojarzą kasy z rodziny Novitus Mała. Przez wiele lat na rynku technologii sprzedaży dostępne były 2 modele z tej linii urządzeń rejestrujących. Niedawno Mała Plus, czyli kasa z papierową kopią paragonów (dwurolkowa), została jednak wycofana z produkcji. Wiąże się to oczywiście z ograniczeniami, które wprowadzi nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nowymi przepisami, urządzenia z kopią tradycyjną będzie można sprzedawać i instalować wyłącznie do 31 sierpnia 2019 roku.

Kasa fiskalna Novitus Mała Online nie będzie jednak osamotniona… Na rynku nadal jest dostępny model Mała Plus E, czyli urządzenie wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonów. Jak wiadomo, takie kasy rejestrujące będzie można sprzedawać i instalować do końca 2022 roku (zgodnie z wspomnianą wcześniej nowelizacją ustawy o VAT). Niewykluczone więc, że przez najbliższe lata w ofercie Novitus znajdziemy 2 modele z Małej-wielkiej rodziny urządzeń fiskalnych – z kopią elektroniczną oraz online.