e-Urząd Skarbowy jest rozwiązaniem stworzonym i rozwijanym przez Ministerstwo Finansów. W jego ramach zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, mogą korzystać z wygodnych narzędzi online, które pozwalają na załatwianie spraw podatkowych bez wychodzenia z domu. A ostatnio w e-Urzędzie Skarbowym pojawiły się kolejne usługi, m.in. opcja złożenia wniosku o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej.

Na czym polega taka refundacja i kto może z niej skorzystać?

Wdrożenie kasy fiskalnej w firmie wiąże się z kosztem, którego wysokość zależy od rodzaju wybranego urządzenia oraz stopnia jego „zaawansowania” (parametrów, funkcji). A w przypadku wielu przedsiębiorstw wspomnianą technologię sprzedaży trzeba posiadać już w momencie obsługi pierwszego klienta, a więc na samym początku prowadzenia własnej działalności, kiedy trzeba się też liczyć z innymi wydatkami. Na szczęście ustawodawca przewidział ulgę, z której mogą skorzystać podatnicy wdrażający pierwszą kasę fiskalną.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wspomniana refundacja wynosi do 90% kwoty wydanej na urządzenie rejestrujące (lub kasę mającą postać oprogramowania), jednak nie więcej niż 700 złotych. Co więcej, zwrot części kosztów za zakup kasy fiskalnej przysługuje zarówno płatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym z tego podatku (lub świadczącym wyłącznie usługi zwolnione).

 

Zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – jak złożyć wniosek online?

Przez długie lata przedsiębiorcy starający się o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej mogli złożyć stosownym wniosek wyłącznie w formie papierowej – udając się osobiście do właściwego Urzędu Skarbowego lub listownie. Teraz jednak, po wprowadzeniu dodatkowych usług w e-Urzędzie Skarbowym, również taką sprawę da się załatwić bez wychodzenia z domu (elektronicznie). Wystarczy zalogować się do e-US i skorzystać ze specjalnego kreatora dokumentów. Co więcej, wspomniane narzędzie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu ułatwić użytkownikowi przeprowadzenie całej procedury. Przykładowo: kreator dostępny w e-Urzędzie Skarbowym wskazuje pola obowiązkowe do wypełnienia oraz wyjaśnia, które dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o ulgę za pierwszą kasę fiskalną.

Na koniec warto również podkreślić, że omawiana usługa jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i różnego rodzaju organizacji. A korzystający z niej przedsiębiorca będzie mógł w przyszłości w prosty sposób zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z US.

 

Wszystkie usługi e-Urzędu Skarbowego są dostępne pod tym adresem.