Od dłuższego czasu wiadomo już, że w przyszłości przedsiębiorcy zaczną stopniowo przechodzić na rejestrowanie obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych online. Zapowiedzi dotyczące nowych przepisów wskazują również na to, iż część podatników zostanie zobligowana do wcześniejszego wdrożenia wspomnianych urządzeń, co w wielu sytuacjach będzie równoznaczne z obowiązkiem wymiany dotychczasowych technologii sprzedaży. I w tym momencie do gry wchodzą kasy fiskalne online ready.

Wszystkie kasy rejestrujące nowego typu będą się wyróżniały dodatkowymi funkcjonalnościami. Rozwiązania techniczne, obecne w tych urządzeniach, mają się bowiem przyczynić do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego oraz unowocześnienia obrotu gospodarczego w naszym kraju. Zanim jednak modele online nie pojawią się na rynku, dodatkowe funkcje nie będą jeszcze dostępne w żadnej kasie fiskalnej. Jedyną szansą na przygotowanie firmy do zmian w przepisach wydaje się więc urządzenie, które w przyszłości zaoferuje rozbudowanie swoich możliwości. A takie kasy rejestrujące są obecnie tworzone przez 2 polskich producentów technologii sprzedaży – Elzab oraz Novitus.

Komunikacja z systemem MF i e-paragony fiskalne

Największe zmiany w nowych kasach fiskalnych obejmą zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji. Urządzenia online mają się stale komunikować z systemem teleinformatycznym MF, który będzie gromadził dane dotyczące m.in. zarejestrowanych transakcji sprzedaży. W ten sposób urzędnicy skarbowi z łatwością sprawdzą informacje na temat handlu prowadzonego w konkretnych firmach. To z kolei ma uprościć procedury związane z kontrolami oraz wyeliminować przypadkowe sprawdzanie konkretnych działalności gospodarczych. Co więcej, kasy fiskalne online będą nie tylko drukowały papierowe paragony, ale także realizowały wspomniane dokumenty w formie elektronicznej. W rezultacie, w przyszłości kasjerzy zaczną również przesyłać dowody sprzedaży na adresy e-mail klientów. Warto podkreślić, że dystrybucja e-paragonów fiskalnych będzie się odbywała za pośrednictwem zabezpieczonego systemu. Dzięki temu dane dotyczące konsumentów nie wpadną w niepowołane ręce.

Modernizacja kasy do wymogów online

Należy jeszcze raz, z całą mocą, podkreślić, że dopóki na rynku nie pojawią się kasy fiskalne online, funkcje omówione w powyższym akapicie nie będą dostępne w żadnym urządzeniu rejestrującym. Do wdrożenia dodatkowych rozwiązań potrzebne są przede wszystkim nowe przepisy, które cały czas znajdują się w trakcie procesu legislacyjnego. Nie oznacza to jednak, że polscy producenci technologii sprzedaży nie poczynili już pewnych przygotowań, związanych ze zmianami w systemie fiskalizacji. W przypadku 2 marek doprowadziło to nawet do tego, że w ich ofertach pojawiły się urządzenia gotowe na online. Takie modele są obecnie tworzone przez Elzab oraz Novitus. Wybrane kasy i drukarki tych producentów będzie można w przyszłości zmodernizować i wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności. Jednakże, usługa związana z „unowocześnieniem” urządzenia będzie płatna. Ponadto, wprowadzenie zmian w modelu online ready wymusi odczytanie modułu fiskalnego oraz ponowne przejście przez procedurę instalacyjną.

Jak będzie przebiegała wymiana urządzeń?

Kto i kiedy będzie musiał wymienić dotychczasową kasę fiskalną? Takie pytanie zadaje sobie obecnie wielu przedsiębiorców, którzy korzystają już z urządzeń rejestrujących. Z rozwianiem wszelkich wątpliwości będzie jeszcze trzeba trochę poczekać. Proces wymiany obecnych kas fiskalnych, w konkretnych branżach oraz odgórnie ustalonych terminach, zostanie zdefiniowany w odrębnych przepisach. Dziś wiadomo już jednak, że jeśli firma zostanie objęta takim obowiązkiem, jedynym sposobem na zachowanie dotychczasowego urządzenia jest właśnie gwarancja „online ready”. Tylko modele tego typu będzie można zmodernizować w taki sposób, aby spełniały nowe wymogi techniczne.