Podczas konferencji zorganizowanej z okazji srebrnego jubileuszu Posnet mieliśmy okazję poznać kulisy współpracy polskiego producenta technologii sprzedaży z najpopularniejszą siecią restauracji fast food – McDonald’s. Zapraszamy do lektury!

To niesamowite, że w tak miłych okolicznościach możemy przedstawić Państwu opowieść o firmach, które przez 25 lat rozwijały się na różnych rynkach i w pewnym momencie, dzięki rozwojowi technologii, ich drogi się skrzyżowały” – rozpoczął prezentację Łukasz Pawlak, Kierownik Produktu w Dziale AutoID. Współpraca ta zaczęła się od zaopatrywania przez Posnet amerykańskiego lidera w drukarki fiskalne, jednak przez lata zaowocowała stworzeniem wielu innych, nowoczesnych projektów. Przez ten czas sieć restauracji McDonald’s rozrosła się na cały kraj, a urządzenia i rozwiązania technologiczne Posnet zagościły na stałe w każdej placówce firmy w Polsce.

Stabilny i bezawaryjny system sprzedażowy

Na początku spotkania eksperci Posnet opowiedzieli o systemie sprzedażowym amerykańskiej sieci. W związku z dynamicznym rozwojem McDonald’s potrzebował systemu informatycznego, który byłby zdolny do ciągłej pracy 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Co ważne, musiał on być gotowy do ewidencjonowania bardzo dużej liczby transakcji jednocześnie. Niezbędnym elementem każdego systemu sprzedażowego w Polsce jest urządzenie fiskalne. Każda ewentualna awaria takiego sprzętu wymusza przerwę w pracy, co jest niedopuszczalne w sieciach sprzedaży o dużym natężeniu ruchu. „Drukarki stosowane w McDonald’s muszą działać niezawodnie, radzić sobie z dużymi obciążeniami i zapewniać szybki wydruk paragonów. Obecnie na stanowiskach kasowych znakomicie sprawdzają się produkowane przez nas drukarki fiskalne Thermal HD” – zaznaczył Rafał Stasiak, Kierownik Działu Wsparcia Produktów Systemowych.

Szuflada kasowa Posnet SKL

Co więcej, dzięki współpracy z McDonald’s inne urządzenia Posnet zyskały nowe możliwości. Doskonałym przykładem jest popularna obecnie na rynku szuflada kasjerska SKL. Niewiele osób wie, że szereg rozwiązań elektronicznych i mechanicznych w tym produkcie Posnet zastosował właśnie z uwagi na wysokie wymagania techniczne sieci McDonald’s.

Wydajny system produkcji

Bliska współpraca obu firm zaowocowała rozwojem urządzeń Posnet, m.in. dedykowanych do systemów produkcyjnych. Utrzymanie wysokich standardów produkcji w McDonald’s wymaga niezwykle wydajnego systemu planowania i zarządzania. „W roku 2011 stworzyliśmy klawiaturę kuchenną BB10S, która podobnie jak szuflada SKL, stała się powszechnie funkcjonującym standardem w restauracjach tej sieci w Polsce” – powiedział podczas prezentacji Rafał Stasiak z Posnet. Do urządzeń stosowanych wcześniej w McDonald’s zgłaszane były uwagi związane z awaryjnością i ograniczoną funkcjonalnością. Zaprojektowana specjalnie na zamówienie sieci klawiatura BB10S została wyposażona w możliwość dostosowania funkcji do potrzeb stanowiska oraz zapewniła wysoką bezawaryjność użytkowania. Po kilku latach okazało się, że urządzenie doskonale wpasowało się w nowoczesny system wspierający przygotowywanie zamówień.

Szybka obsługa popularnych promocji

Silna marka, taka jak McDonald’s, wymaga również mocnego wsparcia marketingowego. Firma od dawna stosuje promocje w postaci kuponów rabatowych. Obecnie dystrybuuje je zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej – poprzez specjalnie zaprojektowaną aplikację. Kupony rabatowe okazały się bardzo atrakcyjne i szybko duża część klientów restauracji zaczęła korzystać z nich na co dzień. Rosnąca popularność promocji spowodowała, że jej obsługa zaczęła stanowić problem techniczny, gdyż ewidencja kodów zaburzała i spowalniała pracę sprzedawców. Skaner kodów kreskowych, zintegrowany ze stanowiskiem sprzedaży, musiał szybko i bezbłędnie odczytywać kupony rabatowe zarówno z urządzeń mobilnych, jak i te w wersji papierowej.

Skaner kodów kreskowych Honeywell Xenon 1900g

Dzięki wieloletniej współpracy z McDonald’s doskonale zrozumieliśmy specyfikę funkcjonowania sieci i szybko znaleźliśmy właściwe rozwiązanie. Do punktów sprzedaży trafiły dystrybuowane przez nas czytniki kodów kreskowych Honeywell Xenon 1900g. Te zaawansowane technologicznie skanery posiadają zoptymalizowane sensory odczytu, przez co doskonale radzą sobie z kodami słabo wydrukowanymi i bez problemów odczytują je bezpośrednio z wyświetlaczy LCD. Dodatkowo, zastosowane w Xenon 1900g komponenty pozwoliły skrócić czas dekodowania oraz zmniejszyć wagę i rozmiary urządzenia” – opisał rozwiązanie problemu Łukasz Pawlak. „Korzystający ze skanera Honeywell, pracownicy McDonald’s mogą teraz szybko odczytać kod promocyjny i kontynuować obsługiwanie klienta” – dodał ekspert Posnet.

Ewolucja z klasycznego systemu obsługi do „pay and collect”

W kolejnym punkcie wystąpienia usłyszeliśmy, jak rozwiązania technologiczne Posnet wsparły wprowadzenie nowego modelu obsługi klienta McDonald’s. Klasyczne stanowiska kasjerskie zostały przebudowane na system „pay and collect”. Obecnie w restauracjach zamówienia możemy składać na wielu stanowiskach, natomiast jedzenie wydawane jest w jednym miejscu. System „pay and collect” gwarantuje dużą przepustowość, jednocześnie pozwalając na domknięcie transakcji przed okresem oczekiwania na odbiór zamówienia. W nowym modelu klient po wejściu do restauracji może błyskawicznie zamówić jedzenie i za nie zapłacić, przez co w trakcie czekania na odbiór nie wycofa się już z kolejki. Zmiana modelu sprzedaży wymagała jednak zastosowania nowej formy komunikacji pomiędzy obsługą restauracji a klientami.

Podstawą rozwoju systemu „pay and collect” było stworzenie samoobsługowych kiosków, które uprościły proces obsługi i odciążyły pracowników w godzinach szczytu. Zamówienia jednocześnie stały się bardziej precyzyjne od składanych ustnie. Dodatkowo, nowocześnie zaprojektowane menu umożliwia spokojne przejrzenie pełnej oferty, przez co klienci zaczęli kupować więcej niż w tradycyjnej kasie. „Aby dostosować kioski do wymogów polskiego prawa, zainstalowano w nich produkowane przez Posnet drukarki fiskalne Thermal HD w wersji OLED. Model ten świetnie radzi sobie w każdym miejscu o dużym natężeniu ruchu i doskonale uzupełnił nowoczesne stanowisko samoobsługowe” – powiedział Rafała Stasiaka.

Ekran dotykowy Elo 1717L

Natomiast w nowo zaprojektowanych stanowiskach wydawczych musiały się znaleźć czytelne i niezawodne ekrany dotykowe. Obsługa potrzebowała możliwości sprawnego informowania klientów o gotowości zamówienia i potwierdzania jego odbioru” – dodał ekspert Posnet. Po przeprowadzeniu konsultacji przedwdrożeniowych z ekspertami Posnet i ukończeniu fazy pilotażowej, firma McDonald’s zdecydowała się na zastosowanie rozwiązań firmy Elo. Do restauracji trafiły trzy modele monitorów dotykowych: 1215, 1517 i 1717. O wyborze urządzeń ostatecznie zdecydowała ich bezawaryjność, odporność na zużycie i energooszczędność.

Zaufanie do technologii motorem innowacji

W trakcie długoletniej współpracy z McDonald’s mieliśmy okazję wspierać wiele z wprowadzonych w restauracjach nowoczesnych wdrożeń. Zaowocowało to głębokim zaufaniem nie tylko do urządzeń produkowanych przez Posnet, ale również do sprzętu przez nas dystrybuowanego” – podsumował Łukasz Pawlak. Obecnie w McDonald’s pracuje ponad 4 000 drukarek fiskalnych Posnet, 4 000 klawiatur kuchennych BB10S oraz 1 800 szuflad kasowych SKL. Dodatkowo, w restauracjach sieci znalazło się już 2 200 skanerów Honeywell Xenon oraz ponad 2 000 monitorów dotykowych Elo.