Współczesne kasy rejestrujące oferują bardzo zróżnicowane rozwiązania, zarówno konstrukcyjne, jak i dotyczące funkcjonalności. I choć często są w stanie spełnić oczekiwania niejednej działalności, wiele z nich ma swoje konkretne „powołanie”. Dlatego z jednej strony znajdziemy urządzenia stworzone wręcz do pracy mobilnej, z drugiej zaś – znakomicie sprawdzające się w rozbudowanym systemie sprzedaży. Takie jak kasa Soleo LAN E. Czego można oczekiwać od tego typu technologii?

Kasa systemowa – samodzielne urządzenie fiskalne, które może więcej

Jedną z kluczowych cech, jakie charakteryzują kasy fiskalne, jest to, że – w przeciwieństwie do drukarek rejestrujących (wymagających współpracy z komputerem bądź terminalem komputerowym oraz zastosowania odpowiedniego oprogramowania sprzedażowego) – są samowystarczalne. Mówiąc dokładnie, do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebują innych urządzeń. Znowu drukarki fiskalne mają pewną przewagę nad kasami, chociażby pod względem wysokości takich parametrów, jak liczba obsługiwanych pozycji towarowych. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ systemowa kasa rejestrująca stanowi w tym przypadku swego rodzaju „złoty środek”. Z jednej strony bowiem zachowuje swoją „niezależność”, natomiast z drugiej pozwala na zaprogramowanie znacznie większej bazy towarowej, niż inne modele należące do tego typu technologii handlowych. I to nie wszystko, co ma do zaoferowania.

Nazwa opisywanego segmentu kas fiskalnych nie jest przypadkowa. Mówimy o modelach, które świetnie funkcjonują w rozbudowanym systemie sprzedaży. W dużej mierze zależy to od licznych i rozmaitych interfejsów komunikacyjnych, jakimi one dysponują. Dzięki temu są w stanie nie tylko działać w ramach stworzonej sieci komputerowej, ale również płynnie współpracować z różnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi – np. z drukarką etykiet, wagą elektroniczną, czytnikiem kodów kreskowych czy modemem. Jednym słowem, systemowa kasa fiskalna umożliwia sprawną realizację wielu dodatkowych zadań, składających się na przebieg transakcji i ogólne prowadzenie działalności handlowej. Co jeszcze ma do zaoferowania takie urządzenie rejestrujące? Najłatwiej to pokazać na konkretnym przykładzie.

Funkcje i rozwiązania kasy Soleo LAN E

Przywołany model firmy Novitus można zakwalifikować do grupy systemowych kas fiskalnych. Świadczą o tym jego poszczególne cechy. Po pierwsze, Soleo LAN E pozwala na zaprogramowanie dość dużej bazy towarowej, rzędu aż 20 000 PLU. Po drugie, jest w stanie działać samodzielnie, ale również posiada szereg interfejsów komunikacyjnych do współpracy z innymi technologiami, takich jak złącze USB, 3 porty RS-232 czy wejście typu Ethernet. To ostatnie, zgodnie z nazwą urządzenia rejestrującego, pozwala na podłączenie kasy do sieci komputerowej LAN, zapewniającej stabilną i wyjątkowo szybką transmisję danych. Ponadto, Soleo LAN E bez problemu komunikuje się m.in. z wagą elektroniczną, skanerem kodów czy nawet terminalem płatniczym.

Wróćmy jednak na chwilę do kwestii obsługi asortymentu. Oprócz pojemnej bazy PLU, kasa fiskalna posiada także rozbudowaną klawiaturę, ułatwiającą pracę z zaprogramowanymi pozycjami towarowymi. To za sprawą  dostępnych przycisków funkcyjnych, umożliwiających zdefiniowanie ponad stu własnych skrótów klawiszowych i przypisanie ich popularnym produktom bądź usługom czy też często wykorzystywanym, ważnym opcjom urządzenia. Należy też wspomnieć o możliwości zapisu kopii paragonów w formie elektronicznej, wygodnym zarządzaniu licznymi profilami sprzedawców czy opcji sprzedaży usług czasowych. I jak wiele podobnych technologii, Soleo LAN E posiada również zdecydowanie większe gabaryty, co zdecydowanie klasyfikuje ten model jako urządzenie do pracy stacjonarnej. Trzeba jednak przyznać, że kasa od firmy Novitus oferuje naprawdę dużo korzystnych rozwiązań, które są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet bardziej wymagających przedsiębiorstw.