Aplikacja E-paragony to rozwiązanie stworzone przez Ministerstwo Finansów, które jest dostępne dla użytkowników urządzeń mobilnych od stycznia 2022 roku. A w najbliższym czasie wspomniane oprogramowanie zostanie rozbudowane o bardzo ważną funkcję. Od 15 września 2023 roku w aplikacji MF pojawi się HUB paragonowy – rozwiązanie służące do wysyłania i odbierania e-paragonów.

Czym jest aplikacja E-paragony?

Aplikacja E-paragony została udostępniona przez Ministerstwo Finansów w styczniu 2022 roku. Pisząc w skrócie, to oprogramowanie na urządzenia mobilne, z którego mogą korzystać użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Android lub iOS. A co konkretnie oferuje omawiana aplikacja? Od początku jej główna funkcjonalność jest związana z paragonami fiskalnymi, które konsumenci otrzymują po zakupie towaru lub usługi. Niemniej, obecnie polega to głównie na tym, że użytkownik może samodzielnie dodawać do aplikacji swoje wydatki oraz papierowe dowody sprzedaży – w formie zdjęcia wykonanego tabletem lub smartfonem. Jednak już w momencie uruchomienia tego oprogramowania MF zapowiadało, że w przyszłości zostanie ono rozbudowane o funkcje pozwalające na wysyłanie i odbieranie e-paragonów fiskalnych (dokumentów mających postać elektroniczną). I właśnie takie rozwiązanie zostanie udostępnione użytkownikom – zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom – od 15 września 2023 roku.

 

Co zapewni użytkownikom HUB paragonowy?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronach rządowych, HUB paragonowy to centralna, ogólnopolska platforma rejestracji klientów, która pozwoli przede wszystkim na powiązanie konsumenta z paragonami wystawianymi przez kasy rejestrujące. A w konsekwencji – na dystrybucję i odbieranie wspomnianych dowodów sprzedaży w formie elektronicznej, poprzez aplikację stworzoną przez MF. Warto również podkreślić, że cała usługa ma być w pełni anonimowa. Zainteresowany nią konsument otrzyma indywidualny identyfikator, a korzystanie z HUB-a paragonowego nie będzie wymagało udostępniania żadnych danych osobowych (nawet numeru telefonu). Co więcej, używanie omawianego rozwiązania nie oznacza, że klient nie odbierze już dowodu sprzedaży w formie papierowej.

A jak ma to wyglądać po stronie przedsiębiorców? Aplikacja E-paragony oraz HUB paragonowy są, rzecz jasna, rozwiązaniami całkowicie dobrowolnymi. Warto też dodać, że na polskim rynku technologii sprzedaży funkcjonują już narzędzia komercyjne, które pozwalają m.in. na dystrybuowanie i odbieranie cyfrowych dokumentów fiskalnych (za zgodą klienta i w sposób z nim ustalony). Każdy przedsiębiorca może więc sam zdecydować, czy w ogóle chce wdrażać takie rozwiązanie w swojej firmie, jak również wybrać oprogramowanie w największym stopniu dostosowane do potrzeb jego biznesu.

 

Więcej informacji na temat nowego rozwiązani od Ministerstwa Finansów można znaleźć na stronie internetowej podatki.gov.pl.