Urządzenia fiskalne online są obecne na polskim rynku technologii sprzedaży od maja 2019 roku. Początkowo były to wyłącznie kasy i drukarki rejestrujące, a w późniejszym czasie dołączyły do nich również kasoterminale. Rozwiązania tego typu już od samego początku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że tak szybko udało się osiągnąć milion fiskalizacji urządzeń online.

Zafiskalizowana kasa online nr 1 000 000 to Novitus Next Pro Bileterka

27 kwietnia 2023 roku Novitus, m.in. za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, poinformował o milionowej fiskalizacji urządzenia typu online. W tym przypadku „szczęśliwą” kasą rejestrującą okazał się model Next Pro (w wersji z funkcjami bileterki). Mowa więc o jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń, jakie są obecnie dostępne na polskim rynku. Kasa fiskalna Novitus Next Pro posiada m.in. wydajne podzespoły, system operacyjny Android, 7-calowy ekran dotykowy, różnorodne interfejsy komunikacyjne oraz prosty w obsłudze mechanizm drukujący. Co więcej, to jedno z urządzeń od polskiego producenta, które zapewniają dostęp do wszechstronnej aplikacji chmurowej NoviCloud.

 

Czym wyróżniają się takie urządzenia fiskalne?

Dla formalności warto też przypomnieć, jakie są cechy charakterystyczne omawianych urządzeń rejestrujących. Najważniejszą funkcjonalnością w przypadku kas i drukarek fiskalnych online (i kasoterminali) jest bez wątpienia łączność z Centralnym Repozytorium Kas. Mowa o systemie nadzorowanym przez Krajową Administrację Skarbową, który organy skarbowe wykorzystują do gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych dotyczących sprzedaży prowadzonej przez przedsiębiorców. Ponadto, część omawianych urządzeń obsługuje już zrealizowanie paragonu fiskalnego zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. A w przypadku kas rejestrujących online można dodatkowo liczyć m.in. na ustandaryzowaną współpracę z terminalami do kart płatniczych (przez protokół komunikacyjny ECR-EFT).