Kasy i drukarki z elektroniczną kopią paragonów przez długie lata były najpopularniejszymi urządzeniami rejestrującymi na polskim rynku. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać dopiero po wprowadzeniu systemu fiskalizacji online, czyli od maja 2019 roku. I obecnie to już modele współpracujące z CRK są tymi najczęściej wybieranymi przez podatników. Nie oznacza to jednak, że urządzenia fiskalne offline całkowicie zniknęły z rynku.

Co mówią na ten temat przepisy fiskalne?

Spadek popularności kas i drukarek z kopią elektroniczną to bez wątpienia zasługa wprowadzonych przepisów fiskalnych. A mowa tutaj nie tylko o tych regulacjach prawnych, które zobligowały wielu przedsiębiorców do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online (współpracujących z CRK). Obowiązujące przepisy mówią także o tym, że kasy i drukarki offline będzie można kupować i instalować wyłącznie do końca 2022 roku.

Wspomniana informacja może odstraszać część podatników, którzy normalnie zdecydowaliby się na zakup takiej technologii sprzedaży. Warto więc podkreślić, że termin 31.12.2022 nie będzie równoznaczny z koniecznością wymiany urządzenia offline na online. Przedsiębiorca, który może jeszcze korzystać z kasy lub drukarki z elektroniczną kopią paragonów, dopiero po zapełnieniu jej pamięci fiskalnej zostanie zobligowany do zakupu modelu nowszego typu (współpracującego z CRK). Jednak z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że takie technologie sprzedaży nie są już refundowane z budżetu państwa. Zakup kasy lub drukarki fiskalnej offline, która będzie równocześnie pierwszym urządzeniem rejestrującym w danej firmie, nie upoważnia do skorzystania z ustawowej ulgi, wynoszącej maksymalnie 700 złotych.

Kasy fiskalne z kopią elektroniczną

Podstawową grupę urządzeń offline (z modułem elektronicznej kopii paragonów), które nadal są dostępne w sprzedaży, stanowią kasy fiskalne. Mowa więc o technologiach oferujących całkowicie autonomiczne działanie w przedsiębiorstwie. Innymi słowy, w przypadku takich urządzeń współpraca z innymi elementami rozwiązania systemowego, np. z wagą, czytnikiem kodów kreskowych, komputerem lub terminalem płatniczym, jest w pełni opcjonalna. A jakie konkretnie kasy z kopią elektroniczną można jeszcze wdrożyć w przedsiębiorstwie? Do wyboru są m.in. dwa popularne urządzenia o kompaktowych gabarytach: Posnet Ergo oraz Novitus Nano E. To modele polskich producentów, które niezmiennie od wielu lat cieszą się dobrymi opiniami wśród podatników.

Drukarki fiskalne z kopią elektroniczną

Na rynku technologii sprzedaży oferowane są także drukarki fiskalne z kopią elektroniczną. I co najważniejsze, w tym przypadku również chodzi o sprawdzone urządzenia polskich producentów. Warto wspomnieć w szczególności o 2 popularnych, niewielkich modelach od rodzimych marek: Elzab Zeta oraz Novitus Deon LAN E. Kompaktowe gabaryty to też nie jedyne atuty tych drukarek fiskalnych. Obydwa urządzenia zapewniają bowiem obsługę rozbudowanej bazy towarowej (Zeta – 300 000 PLU; Deon LAN E – aż 1 000 000 PLU!) oraz płynną współpracę z firmowym komputerem i oprogramowaniem sprzedażowym. Co więcej, zarówno drukarka od Elzab, jak i model marki Novitus, pozwalają na niezawodne wystawianie różnych dokumentów, m.in. paragonów fiskalnych i faktur VAT.

A co z kasoterminalami offline?

Kasoterminale z miesiąca na miesiąc coraz bardziej przebijają się do świadomości przedsiębiorców. Zainteresowanie takimi technologiami sprzedaży wzrasta, gdyż już na starcie oferują one połączenie funkcjonalności kasy/drukarki fiskalnej i terminala do kart płatniczych, czyli dwóch urządzeń, które obecnie są bardzo często wykorzystywane przez podatników reprezentujących różne branże. A wśród takich technologii sprzedaży również znajdziemy modele zapisujące dane w module elektronicznej kopii paragonów. W tym przypadku warto wspomnieć o Posnet Pospay, czyli kompaktowym kasoterminalu, który może pracować zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie. Urządzenie posiada też wbudowany ekran dotykowy oraz oferuje działanie w trybie kasowym (z obsługą do 4 000 PLU) lub drukarkowym (z obsługą nawet 100 000 PLU, przy współpracy z zewnętrznym oprogramowaniem sprzedażowym).

 

Jak widać, wdrożenie urządzenia fiskalnego offline nie jest czymś, czego należy się obawiać. W szczególności wtedy, gdy przedsiębiorca nie jest jeszcze zobligowany do stosowania kasy lub drukarki nowszego typu (online). Co prawda modele z elektroniczną kopią paragonów nie są już w żaden sposób refundowane, ale z drugiej strony – przy ich stosowaniu nie trzeba dbać o transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. A zapewnienie dostępu do łącza internetowego może przecież wiązać się z dodatkowymi kosztami.