Do końca 2020 roku zostało już raptem kilkanaście dni. I nie ma co ukrywać – ostatnie 12 miesięcy to nie był normalny czas dla żadnej i żadnego z nas. Epidemia koronawirusa ma negatywny wpływ na całą rzeczywistość, która nas otacza, w tym na funkcjonowanie polskiej gospodarki. A jakie wydarzenia fiskalne można uznać za najważniejsze w 2020 roku? Zapraszamy do naszego podsumowania.

 

Wymiana urządzeń fiskalnych offline na online – nowe terminy

To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie z punktu widzenia branży fiskalnej oraz wybranych grup podatników, którzy zostali zobligowani do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online. Gdyby nie epidemia koronawirusa, obecnie bylibyśmy już na finiszu całego procesu wymiany kas rejestrujących offline na online. Ustawodawca zdecydował się jednak na przesunięcie pierwotnych terminów instalacji urządzeń nowego typu o równe 6 miesięcy.

W rezultacie, do końca 2020 roku kasy fiskalne online muszą zainstalować m.in. różnego rodzaju lokale gastronomiczne (restauracje, bary, puby, kawiarnie itd.) oraz działalności oferujące usługi krótkotrwałego zakwaterowania. A to nie koniec obowiązkowej wymiany urządzeń rejestrujących. Obecne założenia są takie, że kolejne grupy podatników zaczną korzystać z kas fiskalnych online najpóźniej od 1 lipca 2021 roku. Będą to właściciele salonów kosmetycznych i fryzjerskich, gabinetów lekarskich, firm budowlanych, placówek typu fitness oraz kancelarii prawnych.

Przepisy w sprawie kas wirtualnych

Ministerstwo Finansów zapowiadało to jako bardzo dużą zmianę na plus, jednak na razie trudno rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, czy może raczej z niewykorzystanym potencjałem. Wirtualne kasy fiskalne, a więc rozwiązania mające postać oprogramowania, nie zdążyły bowiem jeszcze pojawić się na polskim rynku. Co innego przepisy dotyczące wspomnianych technologii sprzedaży, które ustawodawca wprowadził pod koniec maja 2020 roku. Były to konkretnie dwa Rozporządzenia Ministra Finansów: w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania oraz w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Niewykluczone oczywiście, że w najbliższej przyszłości pierwsze rozwiązania tego typu pojawią się na polskim rynku, a podatnicy (np. właściciele lokali gastronomicznych) zaczną z nich powszechnie korzystać. My również z niecierpliwością czekamy na możliwość zapoznania się z kasami rejestrującymi, które mają postać oprogramowania.

Premiery nowych technologii sprzedaży

Rok 2020 nie był tak obfity w premiery technologii sprzedaży jak poprzedni, 2019. Na rynek trafiło jednak kilka interesujących rozwiązań dla handlu i usług. W ofercie Posnet pojawiły się urządzenia zapewniające zarówno obsługę transakcji bezgotówkowych, jak i rejestrowanie sprzedaży – kasoterminal Pospay Online oraz terminal płatniczy Netpay. Co ważne, obydwa rozwiązania są objęte programem wsparcia Polska Bezgotówkowa, więc przy ich wdrożeniu przedsiębiorcy mogą liczyć na refundację kosztów. Z kolei do oferty Novitus wprowadzona została niewielka kasa fiskalna Link Online, która zapewnia m.in. różne sposoby komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas oraz obsługę nawet 20 000 pozycji towarowych. Nowe urządzenie tej marki jest także dostępne w 3 wariantach kolorystycznych: czarno-pomarańczowym, czarno-szarym oraz biało-pomarańczowym.

O wszystkich wspomnianych rozwiązaniach możecie przeczytać więcej w artykułach opublikowanych na fiskalne.com:

Kasoterminal Posnet Pospay Online – cechy urządzenia polskiej marki

Kasa fiskalna Novitus Link Online – nowe urządzenie polskiego producenta

Posnet Netpay – co oferuje kompaktowy terminal płatniczy?