Kasy i drukarki fiskalne typu online już od dawna nie są dla nikogo tajemnicą. Doskonale znamy ich najważniejsze parametry i funkcje. W ostatnich kilkunastu miesiącach producenci technologii sprzedaży wprowadzili na rynek wiele takich urządzeń rejestrujących, w tym modele mobilne. A o czym w takim razie trzeba pamiętać przy wdrożeniu przenośnej kasy lub drukarki fiskalnej online?

Mobilne urządzenia rejestrujące to oczywiście żadna nowość na rynku technologii sprzedaży. Od wielu lat, również przed wprowadzeniem systemu fiskalizacji online, takie modele były z powodzeniem wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. W przypadku kas i drukarek offline, czyli modeli starego typu, z kopią papierową lub elektroniczną, nie było jednak obowiązku transmitowania danych do Centralnego Repozytorium Kas. A taka konieczność dużo zmienia w kontekście wyboru mobilnego urządzenia online dla firmy.

Jak w terenie przesyłać dane do CRK?

Wszystkie kasy i drukarki fiskalne online są przystosowane do przekazywania wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Różne jednak, w zależności od wybranego modelu i jego wersji technologicznej, mogą być sposoby komunikacji z serwerami CRK. W przypadku działalności mobilnych polecane są w szczególności 2 konfiguracje, zapewniające bezprzewodowe transmitowanie danych. Po pierwsze, urządzenia fiskalne online, w których można zastosować zewnętrzny lub wewnętrzny modem GSM z kartą SIM. Przedsiębiorca zyskuje wtedy w pełni niezależne rozwiązanie technologiczne, któremu nie będzie trzeba dodatkowo udostępniać łącza internetowego.

Po drugie, do niektórych działalności mobilnych, np. usługowych, polecane są także kasy i drukarki fiskalne online z modułem komunikacyjnym Wi-Fi. W takiej konfiguracji urządzenie rejestrujące musi jednak zostać dodatkowo podłączone do zewnętrznej sieci bezprzewodowej. Nie jest to więc całkowicie niezależnie rozwiązanie, gdyż do transmisji danych niezbędne będzie np. udostępnienie internetu z telefonu.

Mała kasa fiskalna online z wytrzymałym akumulatorem

Teoretycznie w działalności mobilnej można zastosować każdą kasę lub drukarkę fiskalną online. W praktyce jednak przedsiębiorcy stawiają najczęściej na mniejsze rozwiązania technologiczne, które po prostu są wygodniejsze w przewożeniu i przenoszeniu. A jest to dobra opcja również dlatego, że na rynku można obecnie znaleźć wiele kompaktowych kas oraz drukarek fiskalnych typu online. Są to zarówno modele z podstawowymi funkcjami i nieco niższymi parametrami, jak i zaawansowane technicznie rozwiązania, pozwalające nawet na stworzenie mobilnego systemu sprzedaży. Ponadto, małe urządzenia fiskalne można niekiedy zamówić w zestawie z etui lub pokrowcem, co zapewnia jeszcze wygodniejsze transportowanie oraz dodatkowe zabezpieczenie w trakcie podróży.

Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze przenośnej kasy lub drukarki fiskalnej online, jest także wydajność wewnętrznego akumulatora. Im więcej godzin pracy na jednym ładowaniu zapewnia taka bateria, tym lepiej. Ponadto, w modelach mobilnych można często liczyć na dodatkowe udogodnienia. Po pierwsze, wiele urządzeń tego typu da się zasilać bezpośrednio z instalacji samochodowej (za pomocą opcjonalnej ładowarki). Po drugie, niektóre kasy fiskalne online pozwalają na łatwą wymianę rozładowanego akumulatora. Wystarczy wtedy mieć przy sobie zapasową baterię (również zamawianą opcjonalnie), która umożliwi kontynuowanie pracy.