23 listopada 2021 roku opublikowano ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy określane także jako Polski Ład wprowadzają wiele zmian w regulacjach dotyczących prowadzenia biznesu. O dwóch nowych wymogach będą musieli pamiętać m.in. podatnicy, którzy stosują kasy fiskalne online i terminale płatnicze.

Wymóg akceptowania płatności bezgotówkowych

Pierwszym obowiązkiem, o którym warto wspomnieć w kontekście wprowadzenia w naszym kraju Polskiego Ładu, jest konieczność akceptowania płatności bezgotówkowych. Zgodnie z przepisami ogłoszonymi w Dzienniku Ustaw RP, od 1 stycznia 2022 roku będzie musiał to zapewnić każdy podatnik korzystający z urządzenia rejestrującego sprzedaż (kasy lub drukarki fiskalnej, offline albo online). Co ważne, w tym przypadku nie jest to równoznaczne z wymogiem posiadania przez przedsiębiorcę terminala płatniczego. Bezgotówkową formą sfinalizowania transakcji może być również przelew elektroniczny, czek albo BLIK. I to podatnik zdecyduje, jaki rodzaj dodatkowego „instrumentu płatniczego”, poza gotówką, będzie dostępny dla klientów jego działalności gospodarczej.

Osobną kwestią jest oczywiście wygoda posiadania i stosowania terminala płatniczego. Wspomniane urządzenie znacząco automatyzuje obsługę transakcji bezgotówkowych. Co więcej, często oferuje wprowadzenie dodatkowych usług w firmie, np. sprzedaż doładowań do telefonów komórkowych lub przyjmowanie opłat za media (gaz, wodę, prąd). Za wdrożeniem terminala płatniczego przemawia też fakt, że nadal obowiązuje program wsparcia dla przedsiębiorców – Polska Bezgotówkowa. Podatnicy biorący udział w tej akcji mogą skorzystać z refundacji kosztów wdrożenia i stosowania takiej technologii sprzedaży.

 

Wymóg integracji kasy online z terminalem płatniczym

Drugim obowiązkiem, o którym będą musieli pamiętać podatnicy korzystający z kas fiskalnych online i terminali płatniczych, jest konieczność zintegrowania wspomnianych urządzeń. Co ważne, zgodnie z wprowadzonymi wymogami, musi się to odbyć w oparciu o protokół komunikacyjny ECR-EFT. Ponadto, przedsiębiorcy stosujący obydwa urządzenia mają czas na spełnienie tego obowiązku najpóźniej do 1 lipca 2022 roku. W przeciwnym razie narażą się na karę finansową w wysokości aż 5 000 zł. Grzywna za brak integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym zostanie wtedy nałożona przez Urząd Skarbowy, który jest właściwy dla danej działalności gospodarczej.

 

Przepisy podatkowe, nazywane także Polskim Ładem, można znaleźć na stronie internetowej Dziennika Ustaw RP.